Twitter’ın isim değişikliği Edge’i de karıştırdı

Twitter’ın isim değişikliği Edge’i de karıştırdı

ABONE OL
31 Temmuz 2023, 12:56:20

Twitter’ın adının değişmesi internet kullanıcıları arasında kafa karışıklığına yol açıyor. Özellikle Microsoft’un web tarayıcısı Edge üzerinde bu isim değişikliğinin bir güvenlik sorunu olarak algılandığına dair uyarılar görülüyor. İşte konuyla ilgili detaylar:

Twitter’ın ismi X olarak değişti mi?

Twitter’ın adının neden X olarak değiştiği merak konusu oldu. Edge ve Chromium tabanlı web tarayıcılarında yaşanan bu sorun, İleri Web Uygulamaları’nın logo değişikliği yönetiminden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Twitter’ın isim değişikliği aniden gerçekleştiğinden dolayı Edge, “X” adını sahte olarak algılıyor. Bu durum üzerine kullanıcılardan ikon değişikliğini dikkatlice gözden geçirmeleri isteniyor ve güvenlik uyarısı mesajında “Bu web uygulaması, farklı bir uygulama olduğunu düşünmeniz için sizi kandırmaya çalışıyorsa kaldırın” ifadesi yer alıyor. Bleeping Computer sitesi ise bu tür bir ikon değişikliğinde kullanıcıların uyarılması gerektiğini belirtiyor. Farklı bir logo ile kullanıcıların dolandırıcılık amacıyla başka bir web sitesine yönlendirilmesinden endişe ediliyor. Bu sorunun ise Twitter veya yeni adıyla X’in kısa sürede çözülmesi bekleniyor.

Twitter’ın ismi niçin değişti?

Twitter’ın isminin değişmesi, platformun WeChat’in Çin versiyonuna benzer bir “süper uygulama” haline dönüşme planının bir parçası olduğunu gösteriyor. Uzun vadede Twitter’ın ödemeler, mesajlaşma ve telefon görüşmeleri için kullanılması hedefleniyor.

X benzeri bir sorun Twitter tarafından daha önce de yaşanmıştı. Sosyal ağ, Endonezya’da kumar ve pornografiyi yasaklayan yasalara takılmış ve erişim engeline uğramıştı. Bu sorunun nedeni ise X.com alan adının daha önceki sahiplerinin ülkenin içerik yasalarına aykırı davranmasından kaynaklanıyordu. Twitter’ın isim değişikliği kararlarına ilişkin ani ve beklenmedik hamleler yapabildiği bir kez daha ortaya çıktı.

Twitter’ın yeni ismi olan X, Meta ve Microsoft gibi şirketlerin ticari marka haklarına sahip olmaları nedeniyle bazı yasal sorunlarla da karşı karşıya kalabilir. Twitter’ın genel merkezindeki logo değişikliği sırasında bile sorun yaşaması, bu konuda dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunu gösteriyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal