Uzayda çekilen ilk Rusya filmi vizyona girmiş durumda

Uzayda çekilen ilk Rusya filmi vizyona girmiş durumda

ABONE OL
26 Nisan 2023, 10:12:24

Uzay Filmi Vyzov (Sınanma) Rusya’nın İlk Uzay Filmi Olma Özelliğini Taşıyor

Uzay filmleri dolu dolu devam ediyor. Son olarak Rusya, ilk kez uzayda çekilen film Vyzov (Sınanma) hakkında açıklama yaptı. Film, Peresild’in kalp ameliyatı için uzaya giden bir kozmonotu anlatıyor. Uzayda çekilen ilk film olma özelliğini taşıyan Vyzov hakkında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bir açıklama yaptı. Tom Cruise’un uzayda çekileceği duyurulan proje için, “Uzay gemisinde yörüngede uzun metrajlı bir film çeken ilk ülkeyiz. Yine bir ilk” ifadelerine yer verdi.

Rusya’daki Yuri Gagarin Kozmonot Hazırlama Merkezi’nde özel eğitim alan Yuliya Peresild ile yönetmen Klim Sipenko, Vyzov filmi için Soyuz MS-19 uzay aracıyla Baykonur Uzay Üssü’nden uzaya gönderildi. Filmin çekimi tamamlandıktan sonra, 2022 yılında vizyona girmesi planlanıyor.

ABD tarafından da benzer bir adım atılmıştı. NASA ve SpaceX, Tom Cruise’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilerek uzayda bir film çekmesi için anlaşma yapmıştı ancak film için herhangi bir tarih açıklanmamıştı.

Vyzov, sinemaseverlerin merakla beklediği bir film haline gelerek, uzay filmlerine yeni bir soluk getirdi. Uzayda çekilen ilk film olması, aynı zamanda Türkçe karşılığı olan Sınanma anlamını taşımasıyla da dikkat çekiyor. Sinema dünyası, bu dev yapımları takip etmeye devam edecek…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal