Vergi Kimlik Numarası Nasıl Sorgulanır?

Vergi Kimlik Numarası Nasıl Sorgulanır?

ABONE OL
14 Mayıs 2023, 17:08:44

Vergi kimlik numarası, her vatandaşın vergi ödemesi için verilen özel bir numaradır. Bu numara, kişinin vergi durumunu belirleyen önemli bir bilgidir. Vergi kimlik numarası sorgulama işlemi ise oldukça kolaydır. Vergi kimlik numarasınızı sorgulamak için, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesindeki “Vergi Kimlik Numarası Sorgulama” bölümünden yararlanabilirsiniz. Bu işlem için sadece T.C. kimlik numaranız yeterlidir. Böylece, vergi durumunuzu kontrol edebilir ve vergi ödemelerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Vergi kimlik numarası sorgulama işlemiyle ilgili detaylı bilgiye İnternet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vergi Kimlik Numarası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vergi kimlik numaranızı, vergi mükellef durumunuzu ve kayıtlı olduğunuz vergi dairesini bilmiyorsanız, internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Vergi numarası 10 hanelidir ve birçok ticari ve finansal işlemde kullanılmaktadır. Bazı işlemlerde, belirtilmesi zorunludur. Vergi numarası, gerçek ve tüzel kişiler tarafından, vergi dairelerine başvurularak kolayca alınabilir.

İnternetten Vergi Kimlik Numarası Sorgulama

Vergi kimlik numaranızı, İnternet Vergi Dairesi sitesi https://intvrg.gib.gov.tr/ üzerinden öğrenebilirsiniz:

 1. İnternet Vergi Dairesi sitesine giriniz.
 2. Anasayfa’da yer alan Şifresiz İşlemler seçeneğine tıklayınız. (Aşağıdaki birinci ekran görüntüsünde gösterilmiştir.)
 3. Açılan sayfada, şifre gerektirmeyen birçok işlemi yapabilirsiniz. Sayfanın en sağında yer alan, Genel Sorgulama ve Hesaplama İşlemleri menüsü altında yer alan, Diğer Sorgulamar seçeneğine tıklanır.
 4. Açılan yeni menüde, Vergi Kimlik Numarası Sorgulama seçeneğine tıklanır.
 5. Ekranın sağ tarafından, Soyad, Ad, Baba Adı, Doğum Yeri, Doğum Yılı bilgilerini isteyen bir form olacaktır.
 6. Söz konusu formu, bilgileri girerek doldurunuz ve Tamam butonuna basınız.
 7. Bilgilerinizin doğru olması durumunda, Vergi kimlik numaranızın, kayıtlı olduğunuz vergi dairesi, durumunuzun yer aldığı bir sayfa açılacaktır.

Vergi Kimlik Numarası Neden Önemlidir?

Vergi kimlik numarası, birçok ticari ve finansal işlemde kullanılmaktadır. Bazı işlemlerde, belirtilmesi zorunludur. Vergi kimlik numaranızı bilmek, vergi mükellefi olan kişilerin yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olur. Vergi dairesine başvurarak, vergi kimlik numarası alabilirsiniz.

Vergi Kimlik Numarası Alırken Neler Gereklidir?

Vergi kimlik numarası, gerçek veya tüzel kişiler tarafından vergi dairelerine başvurarak alınabilir. Vergi kimlik numarası için aşağıdaki belgeler gerekli olabilir:

 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Adres beyanı
 • İkametgah senedi
 • Vergi beyannameleri
 • İş yeri açma veya faaliyet belgesi

Vergi kimlik numarası almak için, ilgili vergi dairesinden bilgi alabilir veya internet üzerinden sorgulama yaparak alabilirsiniz.

Unutmayın, vergi kimlik numaranızı bilmeniz, çeşitli işlemler için gereklidir. Vergi mükellefi olan kişiler, yükümlülüklerini yerine getirmek için vergi kimlik numarasına sahip olmalıdır.

The post Vergi Kimlik Numarası Nasıl Sorgulanır? appeared first on technodoc.com.tr.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal