Windows Cortana’nın sonu: Microsoft destek sonlandırıyor

Windows Cortana’nın sonu: Microsoft destek sonlandırıyor

ABONE OL
03 Haziran 2023, 11:51:42

Microsoft, Cortana’yı Windows’tan kademeli olarak çıkarmaya devam ediyor. Bu yılın sonlarına doğru, “Windows’daki Cortana’yı bağımsız bir uygulama olarak daha fazla desteklemeyeceğini” belirten bir destek sayfası yayınladılar. Cortana’nın Windows’tan çıkarılması, şaşırtıcı bir gelişme değildir. Microsoft, görev çubuğunda bulunacak ve Cortana’nın yapabildiği her şeyi ve daha fazlasını yapabilen yeni bir Windows Copilot aracını duyurdu. Bu araç, içerik özetleme, metin yeniden yazma, sorular sorma, bilgisayar ayarlarını düzenleme gibi özellikleri içeriyor.

Microsoft, Cortana’yı ilk olarak 2015 yılında Windows 10’a getirdi ve sesli komutlar kullanarak hatırlatıcılar ayarlama, uygulamaları açma ve sorular sorma yetenekleri ile kullanıcılara yeni bir deneyim sunmuştu. Ancak yıllar içinde, Microsoft, Cortana’yı Windows deneyiminden kademeli olarak çıkarmaya başladı. Dijital asistan, Windows 11’in çıkışıyla birlikte görev çubuğundaki önemli konumunu kaybetti ve ilk önyükleme deneyiminde artık görünmüyordu. Microsoft ayrıca 2020’de iOS ve Android’deki Cortana uygulamasını kapatmış ve Surface kulaklıklarında ve diğer cihazlarda Cortana için desteği sonlandırmıştı.

Microsoft, Cortana’nın tam olarak ne zaman Windows’tan kaldırılacağı hakkında net bir açıklama yapmamıştır. Ancak gelişen AI araçları paketinde, Bing sohbet botunu ve Microsoft 365 Copilot’u da içerdiği için Cortana öncelikli değil. Cortana, Windows’ta gidiyor olsa da, Microsoft bunun hala Outlook mobil, Microsoft Teams mobil, Teams display ve Teams rooms’da mevcut olacağını belirtiyor. Ancak ne kadar süreyle bunun böyle kalacağı da bilinmiyor.

Cortana’nın yerini yapay zekâ araçları alıyor ve Microsoft, Cortana’yı Windows deneyiminden kademeli olarak çıkararak, kullanıcılarına yeni ve gelişmiş bir dijital asistan deneyimi sunmaya çalışıyor. Ancak, Cortana’nın tamamen Windows’tan kaldırılması, birçok kullanıcının alışkanlıklarını değiştirmesi gerektirecektir. Cortana’nın kullanıcılar tarafından ne kadar tercih edildiği ise hala tartışmalıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments