WWDC 2023: Apple’ın geleneksel geliştirici konferansı ne zaman, neler bekliyoruz?

WWDC 2023: Apple’ın geleneksel geliştirici konferansı ne zaman, neler bekliyoruz?

ABONE OL
24 Mayıs 2023, 21:01:04

2023 Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC), Apple için oldukça önemli bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Bu yılki etkinlik, yıllar süren sızıntıların ardından nihayet sanal gerçeklik başlığının tanıtımını içerecek. WWDC konuşmasını canlı olarak izlemek isteyenler için 5 Haziran tarihinde Türkiye saatiyle 20.00’de başlayacak etkinlik, hem dijital hem de yüz yüze olarak gerçekleştirilecek.

WWDC 2023 açılış konuşmasını, Apple’ın web sitesi ve YouTube kanalından canlı yayınlayacağı belirtiliyor. Karma gerçeklik gözlüğü de WWDC’de tanıtılması beklenen ürünlerden biri olarak öne çıkıyor. Reality Pro adı verilen ve sanal gerçeklik deneyimi sunacağı düşünülen bu başlık, fiziksel bir kadranın bulunduğu “kayak gözlüğü” görünümüne sahip olacak. Bloomberg’den Mark Gurman’a göre, aynı zamanda el izlemeyi desteklemek için çok sayıda dış sensör ve gözlerinizi izleyen iç sensörlerin bulunması gerekiyor. Gözlük, pil paketini başlığa özel bir kablo kullanarak bağlayacak ve 3000 dolar seviyesinde bir fiyatla satışa sunulacak.

WWDC’daki diğer bir beklenti ise 15-inç MacBook Air. Muhtemelen geçen yıl çıkan MacBook Air modellerinde kullanılan Apple tasarımı M2 çipi ile gelen 15 inç MacBook Air, daha geniş bir ekrana sahip olacak. Apple’ın diğer yeni Mac’ler konusunda ise net bir açıklama yapılmazken, iOS 17’nin ilk kez gösterilmesi bekleniyor. Bu yeni sürümün daha dar kapsamlı ve deneyim iyileştirici çeşitli güncellemelerle gelmesi bekleniyor.

Apple’ın iPhone için düşüncelerinizi ve gün boyunca yaptığınız aktiviteleri yazmanıza izin verecek yeni bir günlük uygulaması da dedikodular arasında yer alıyor. Bu günlük uygulaması, kullanıcıların bir konu önerisi ile birlikte yazı yazmasına izin vererek gün boyunca yaptıkları aktiviteleri daha iyi takip etmelerini sağlıyor.

Son olarak, Apple’ın ekosistemini daha açık hale getirme çabalarının da etkinlikte konuşulması bekleniyor. Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası’na uymak amacıyla iOS’i yeniden yapılandırma üzerinde çalışan Apple, üçüncü parti uygulama mağazalarına ve uygulamaların yan yüklemesine izin vermek için çözüm üretmeye çalışıyor.

Bu yılki WWDC etkinliği, tüm bu yeniliklerin yanı sıra Apple’ın ekosistemini daha açık hale getirme çabalarını da içeriyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal