Xbox Series X ve S’te oyun emülasyonlarına engel

Xbox Series X ve S’te oyun emülasyonlarına engel

ABONE OL
09 Nisan 2023, 10:24:06

Microsoft, Xbox Series X | S için oyun emülasyonlarını engellemeye başladı. RetroArch emülasyon yazılımının Xbox’taki dağıtımıyla ilgili olan @gamr12, emüle edilmiş içerikleri başlatmaya çalışırken aldıkları hata mesajını paylaştı. Mesajda, “Bu oyunu veya uygulamayı başlatamıyoruz. Başlatmaya çalıştığınız oyun veya uygulama, Microsoft Mağaza politikasını ihlal ediyor ve desteklenmiyor” ifadeleri yer alıyor. Xbox Series X | S’te emülasyon yazılımı kullanan diğer kullanıcılar da benzer sorunlarla karşılaştıklarını bildirdi.

Microsoft, Xbox Series X | S’yi 2020’de piyasaya sürdüğünde, kullanıcılar emülasyon yazılımını yükleyip çalıştırabileceklerini keşfetmişlerdi. Xbox Series X | S’te PlayStation 2, GameCube, Wii ve diğer konsollardan klasik oyunları oynamak mümkün hale gelmişti. Fakat şimdi Microsoft, Xbox Series X | S kullanıcılarının emülasyonlarını kısıtlamaya başladı.

@gamr12’in belirttiği üzere, Xbox Series X | S’te oyunları hâlâ emüle edebilirsiniz; ancak cihazı ücretli olan Geliştirici Modu’na almanız gerekiyor. Microsoft, konsolun ücretsiz olarak etkinleştirilebilen Perakende Modu’nda bu özelliği kaldırmış gibi görünüyor.

Microsoft’un politikaları teknik olarak emülasyonlara izin vermiyor; geçmişte genellikle bu konuda göz yumuyordu. Microsoft, Kotaku’ya verdiği demeçte, “Microsoft Mağaza Politikaları ile uyum sağlamak amacıyla Mağazaya dağıtılan içeriği gözden geçirme ve denetim mekanizmalarımızı sürekli olarak geliştiriyoruz.” dedi.

Ancak bu durum, klasik oyunların keyfini süren Xbox Series X | S kullanıcıları için büyük bir kayıp olacaktır. Şimdilik, emülasyon yazılımlarının sadece Geliştirici Modu’nda çalışabileceği ve bu modun ücretli olduğu gerçeği, kullanıcıların ne kadar istekli olacağını ve bu ekstra adımı atmaya hazır olup olmadığını belirleyecektir.

Konu hakkında net bir açıklama yapılsa da, yasaklama nedeninin Nintendo ile ilgili olabileceği tahmin ediliyor. Emülasyonun kendisi yasadışı olmamasına rağmen cihazlardan oyunları izinsiz oynatmak için kullanılabilir; bu da Nintendo ve bağlı şirketleriyle sorunlara neden olabilir. Nintendo da uzun süredir emülasyonlara karşı tutum sergiliyor.

Tüm bunlara rağmen, Xbox Series X | S kullanıcıları için emülasyonların kısıtlanması, klasik oyunlara olan ilginin hala canlı olduğunu gösteriyor. Kullanıcılar, emülasyon yazılımı kullanarak nostalji yaşamaya devam etmek için alternatif yollar aramak zorunda kalabilirler.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal