Yapı Kredi Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Yapı Kredi Bankası Bireysel Emeklilik İptali

ABONE OL
14 Mayıs 2023, 21:23:35

Yapı Kredi Bankası bireysel emeklilik planınızı iptal etmek istediğinizde, birçok farklı seçenek mevcuttur. Planınızdan memnun değilseniz veya başka bir yatırım seçeneğine odaklanmak isterseniz, kolayca iptal edebilirsiniz. İptal süreci hakkında daha fazla bilgi almak veya başvuruda bulunmak için Yapı Kredi Bankası müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece, Bireysel Emeklilik planınızı sorunsuz bir şekilde iptal edebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Müşterilerine Özel Bireysel Emeklilik İşlemleri

Yapı Kredi Bankası, müşterilerine Allianz Sigorta üzerinden bireysel emeklilik hizmeti sunmaktadır. Ancak, bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istediğinizde bu işlemi yine Allianz Sigorta üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. BES’ten çıkma işlemi birçok kişi için kafa karışıklığı yaratan bir konudur. Bu nedenle, Yapı Kredi Bankası ile BES’e dahil oldunuz ve şimdi sistemden nasıl ayrılacağınızı öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ayrıca, yazımızda BES’ten ayrılırsa ne olacak gibi önemli bilgilere de yer vereceğiz. Bireysel emeklilikte otomatik katılım ve isteğe bağlı katılım söz konusu olduğundan, her iki durum için de ayrılma süreçlerini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Yapı Kredi Bankası Otomatik Katılım Bireysel Emeklilik İptali

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), tüm çalışanların katılımının zorunlu hale getirildiği bir sistemdir. Eğer Yapı Kredi Bankası’ndan maaş alıyorsanız, kurumunuz ya da çalıştığınız firma sizin adınıza BES hesabınızı Yapı Kredi Bankası aracılığı ile açmış olabilir. Bu durumda, Allianz Sigorta aracılığı ile BES’e katıldıysanız 2 aylık yasal cayma hakkınız bulunmaktadır.

 • Eğer 2 aylık cayma hakkının tanımlandığı süre içerisinde ayrılırsanız, maaşınızdan yapılan kesinti ve varsa birikimlerinizin getirileri, tanımlı olan hesabınıza iade edilir.
 • Yapı Kredi şubeleri, Allianz Sigorta müşteri hizmetleri numarası, Allianz Sigorta internet ve mobil şube üzerinden cayma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yasal süre zarfında yapılan başvurular anında değerlendirilir ve yaklaşık 10 gün içerisinde kesintileriniz iade edilir.
 • Cayma işlemini gerçekleştirmek için Allianz Sigorta internet şubesi veya mobil şube hesabınız varsa kullanabilirsiniz. Online işlem sayfasına ulaşmak için bu adrese tıklayabilirsiniz.
 • Bir şifreniz henüz yoksa bile kolayca edinebilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ve doğru cep telefonu numaranızı girdiğinizde, şifreniz telefonunuza SMS yolu ile iletilecektir.
 • C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptığınızda menü içerisinde “Cayma İşlemleri” menüsünü göreceksiniz. Buradan cayma talebinizi verdikten ve onayladıktan sonra müşteri temsilcileri tarafından aranırsınız.
 • Müşteri temsilcileri ayrılma yerine yapılabilecekleri size önerecek ve ayrılma talebiniz kesinleştiğinde işlemlerinizi başlatacaktır. Ayrıldığınızda kesintileriniz 10 gün içerisinde maaş hesabınıza iade edilir.
 • Doğrudan 0850 399 9999 numaralı Allianz Çağrı Merkezi’ni arayarak da müşteri temsilcileri vasıtası ile ayrılma işleminizi başlatabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Bireysel Emeklilik ve Yasal Cayma Süresi Geçmiş Otomatik Katılım Bireysel Emeklilik İptali

Otomatik katılımın yasal cayma süresi içerisinde yapılan ayrılma işlemlerinden daha karmaşık bir prosedür vardır. İsteğe bağlı BES’ten ayrılma veya yasal cayma süresi geçmiş otomatik BES’ten ayrılma durumunda, sözleşmelere göre bir takım kesintilere maruz kalabilirsiniz. Bu kesintilerin ne olduğundan önce, BES’i nasıl iptal edeceğinizi anlatacağız.

 • Ayrılma işlemlerinizin başlatılabilmesi için doğrudan 0850 399 9999 numaralı Allianz Çağrı Merkezi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
 • Size dönüş yapıldıktan sonra ayrılma yerine alternatif yöntemler, BES’in avantajları ve ayrılmanız durumunda yapılacak kesintiler hakkında bilgilendirme yapılacaktır.
 • Eğer ayrılmaya kesin karar verdiyseniz Ayrılma Talep Formu ve Ayrılma Bilgi Formu size e-posta yolu ile iletilir. Bu iki formu doldurarak size verilen e-posta adresine göndermeniz veya verilen faks numarasına faks çekmeniz gerekmektedir.
 • Ayrılma işleminiz sonuçlandırılır ve kesintiler yapıldıktan sonra kalan birikim ilgili hesaba aktarılır.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik İptalinde Yapılan Kesintiler

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal