Yılın ilk yarısında Türkiye’de otomobil üretiminde ciddi bir artış görüldü

Yılın ilk yarısında Türkiye’de otomobil üretiminde ciddi bir artış görüldü

ABONE OL
18 Temmuz 2023, 13:06:33

Türkiye’de 2023 yılının ilk yarısında otomobil üretiminde kayda değer bir artış yaşandı. OSD verilerine göre, otomotiv sektörü bu yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre %13’lük bir büyüme kaydetti. Bunun sonucunda, toplamda 735.231 araç üretilerek yeni bir rekor kırıldı. Özellikle otomobil üretiminde %21’lik bir artış yaşandı ve üretilen araç sayısı 462.401’e ulaştı.

Bu artış sadece otomobil alanında değil, ticari araç sektöründe de devam etti. Ticari araç üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %2 arttı. Ağır ticari araç segmenti ise %23 oranında büyüyerek sektördeki büyüme trendini sürdürdü. Ne yazık ki, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı hala %74 seviyesinde bulunuyor.

Buna karşılık, otomotiv ihracatı da olumlu bir performans sergiledi. İlk 6 ayda, geçen yıla göre adet bazında %8’lik bir artış yaşandı ve toplamda 505.926 araç ihracatı gerçekleştirildi. Traktör ihracatında ise %15’lik bir artış görüldü ve 10.195 adet traktör ihraç edildi.

Türkiye’nin otomotiv sektöründeki büyüme, hem iç piyasa talebinin canlanması hem de ihracatta elde edilen başarı ile desteklenmektedir. Türk otomotiv sanayisi dünya çapında rekabetçi bir sektör haline gelmiştir ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamaktadır. Eğer otomotiv sektörü ile ilgili daha fazla haber veya bilgi arıyorsanız, otomobil kategorimize göz atabilirsiniz. Orada sektörle ilgili en güncel gelişmelere ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal