Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

ABONE OL
15 Mayıs 2023, 03:45:39

Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali işlemi, müşterilerin emeklilik planlarından çıkmak istediklerinde gerçekleştirebilecekleri bir işlemdir. Bu işlem, emeklilik birikimlerinin ödenmesi ve sisteme dahil olunan tüm ödeme planlarının durdurulması anlamına gelir. Ziraat Bankası müşterileri, bireysel emeklilik iptali işlemi için banka şubelerine veya internet bankacılığı üzerinden başvurabilirler. Bu işlem için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bireysel emeklilik iptali, çalışma hayatı süresince yatırılan birikimlerin ve devlet katkısının tamamen geri alınmasını sağlar. Ziraat Bankası müşterileri, ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre farklı emeklilik planlarına dahil olabilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), alternatif bir birikim yöntemi olarak hayatımıza girdiğinden beri pek çok kişi giriş işlemleri kadar çıkış işlemleri hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor. Otomatik katılım ile veya isteğe bağlı olarak sisteme Ziraat Emeklilik üzerinden dahil olanlarla ilgili iptal işlemlerini bu yazımızda izah edeceğiz. “Otomatik katılım yolu ile sisteme dahil olan çalışanların herhangi bir ek işleme gerek kalmaksızın 2 ay içerisinde cayma haklarını kullanarak sistemden ayrılabildiklerini en başta belirtelim.” 2 ay sonra da ayrılma hakkınız bulunur ama prosedür değiştiği için süreç biraz daha uzayacaktır. Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik iptali işlemlerinizi gerçekleştirmek için birkaç farklı kanalı kullanabilirsiniz.

Ziraat Emeklilik İnternet Şubesi Aracılığı İle İptal İşleminin Gerçekleştirilmesi

Yaygın şekilde kullanılan bu kanal ile cayma işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Bu kanaldan işleminizi gerçekleştirebilmek için kullandığınız telefon numarasının sisteme kayıtlı olması gerektiğini unutmayın.

 • İşlemlerinize başlamak için https://besonline.ziraatemeklilik.com.tr/main/p/Login.aspx linkine tıklayın ve Ziraat Emeklilik BES online işlem merkezine giriş yapın.
 • Açılan sayfada göreceğiniz üzere sizden, T.C. kimlik numaranız, sisteme kayıtlı telefon numaranız ve ekranda yazılı bulunan güvenlik kodunu ilgili alanlara girmeniz istenilecek.
 • Tüm bilgileri girdikten sonra “Giriş” butonuna bastığınızda cep telefonunuza bir kod gelecektir. Gelen bu kodu da açılan yeni sayfadaki ilgili alana girip onayladığınızda online işlem merkezine girmiş olacaksınız.
 • Sisteme girdiğinizde, sol köşede yer alan menü içerisindeki “Değişiklikler ve Talepler” başlığına tıklamalısınız.
 • Bu başlığa tıkladığınızda yeni bir menü açılacak ve açılan menü içerisinde “Cayma Talebi” başlığı yer alacak. Bu başlığa tıkladığınızda bir uyarı alacaksınız. Bu uyarıda yer alan “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” cümlesine tıkladığınızda talebiniz işleme alınır.
 • Muhtemelen öncelikle Ziraat Emeklilik tarafından cayma talebinizi nedeni öğrenmek ve talebinizi geri almanızı istemek için aranırsınız. Kararlı olduğunuzu ilettiğinizde ise talebiniz sonuçlandırılır ve yaptığınız ödemeler tarafınıza iade edilir.
 • Eğer varsa birikimlerden elde edilen kazançlar size ödenir; ama devlet katkısını alma oranınız sistemde kalma süreniz bağlıdır.
 • BES’te 3 yıldan az kalmanız durumunda devlet katkısından fayda sağlayamazsınız.
 • 3 yıl kalanlar devlet katkısının %15’ine,
 • 6 yıl kalanlar devlet katkısının %35’ine,
 • 10 yıl kalan ancak 56 yaşını doldurmayanlar devlet katkısının %60’ına,
 • 10 yılda sistemde kalınmasından sonra 56 yaşını dolduranlar yahut vefat-maluliyet gibi sebeplerle sistemden ayrılanlar, getirileriyle birlikte devlet katkısının tamamına hak kazanırlar. Ayrıca yaş ve yıl şartlarını tamamlamış olarak emekli olanlara, son olarak ek %5 devlet katkısı verilir.
 • Cayma hakkınızı iki aydan sonra kullanırsanız sizden ek bilgi ve belgeler isteneceğini unutmayın. Tarafınıza e posta yolu ile gönderilecek cayma belgelerini doldurmanız ve size verilen elektronik posta adresine göndermeniz ya da faks çekmeniz istenecektir.

Ziraat Emeklilik Mobil Şubesi Aracılığı İle BES İptali

Bir akıllı telefonunuz varsa Ziraat Emeklilik mobil uygulamasını uygulama dükkânından (App Store veya Google Play) indirmelisiniz.

 • İndirdiğiniz uygulamaya, tıpkı internet şubesine girdiğiniz gibi, T.C. kimlik numaranız ve telefon numaranız ile giriş yapmalısınız.
 • Sistemde kayıtlı olan telefonunuza gelen SMS kodunu da girdikten sonra mobil şubeye giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme girdiğinizde ve menüye tıkladığınızda “İşlemler” sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeyi tıklayın ve altındaki “Cayma Talebi” başlığını bulun.
 • “Cayma Talebi” başlığını tıkladığınızda işlemlerin devam etmesi için yine onayınızın isteneceği bilgi metni ekrana gelecek. Bu metni onayladığınızda cayma talebiniz işleme alınacak.
 • İnternet şubesi ile aynı şekilde devam edecek süreç sonunda paranızı ve kazançlarınızdan hak ettiklerinizin iadesi sağlanacaktır.

Ziraat Emeklilik Çağrı Merkezi Aracılığıyla BES İptal Başvurusu

 • 0850 222 97 00 numaralı Ziraat Emeklilik müşteri iletişim merkezini hafta içi her gün 09:00–19:00 arayarak başvuru yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz doğrudan müşteri temsilcisi ile görüşerek işlemlerinizi başlatabileceğiniz gibi sesli yanıt sistemi ile de iptal başvurusu yapmanız mümkün.

Bu işlemler esnasında yardıma ihtiyacınız olacaksa size en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmeniz en doğru olanı olacaktır. Cayma başvurularınız konusunda bireysel müşteri temsilcilerinizden destek alabilirsiniz.

The post Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali appeared first on technodoc.com.tr.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal