COVID-19 küresel sağlık acil durumu sonlandırıldı, DSÖ Açıkladı

COVID-19 küresel sağlık acil durumu sonlandırıldı, DSÖ Açıkladı

ABONE OL
06 Mayıs 2023, 09:16:20

Yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel sağlık acil durumunun sona erdiğini açıkladı. Salgın, üç yıl önce ortaya çıkmış ve dünyayı kasıp kavurmuştu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün COVID-19 Acil Durum Komitesi’nin “uluslararası alanda kamu sağlığı acil durumunun sona erdirilmesi” önerisini kabul ettiğini söyledi.

Salgın, 30 Ocak 2020’de bir kamu sağlığı acil durumu olarak ilan edilmişti ve sonrasında kapanmalar başlamıştı. DSÖ verilerine göre, COVID-19 ölüm oranı, Ocak 2021’deki haftada 100.000’den fazla zirveye ulaştıktan sonra, 24 Nisan 2023 haftası itibarıyla sadece 3.500’e düştü. COVID-19, dünya genelinde 765 milyondan fazla vakayla ve 6,9 milyondan fazla ölümlere neden oldu.

Türkiye’de COVID-19 nedeniyle toplam 102.174 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kamu sağlığı acil durumu sona ermiş olsa da, COVID-19 hâlâ yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar gibi hassas nüfuslar için tehdit oluşturmaya devam ediyor. Hastalığın semptomlarının ilk enfeksiyonun ardından devam ettiği “uzun COVID” konusunda da büyük bir belirsizlik bulunuyor.

DSÖ’nün açıklaması, dünya genelindeki hükümetlerin ve sağlık otoritelerinin mücadele stratejilerini gözden geçirmelerine yol açabilir. Aşı dağıtımının hızlanması ve etkili tedavi yöntemlerinin benimsenmesi sayesinde, salgınla mücadelede önemli aşamalar kaydedildi. Ancak, DSÖ’nün açıklamasına rağmen, COVID-19’un tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmediğini unutmamak önemlidir.

Virüs hâlâ dolaşımda olabilir ve varyantları, bilim insanlarının sürekli olarak izlemesi gereken bir durumdur. Özellikle az gelişmiş ülkelerde aşıya erişimde yaşanan zorluklar, virüsün kontrol altına alınması sürecini yavaşlatmaktadır. DSÖ’nün açıklaması, dünya genelinde insanların yaşamlarına daha normal bir düzende devam etmeleri için umut ışığı oluşturuyor.

Sonuç olarak, COVID-19’un küresel sağlık acil durumu olarak kabul edilmemesi, dünya genelinde insanlar için büyük bir rahatlama ve başarı anıdır. Ancak, bu virüsle mücadelede rehavete kapılmamak ve gerekli önlemleri almaya devam etmek önemlidir. COVID-19 pandemisi bitti ama virüs hala varlığını korumaktadır. İnsanlar, virüsten korunmak adına, kişisel hijyen kurallarına uymalı, maske takmalı, sosyal mesafe kuralına uymalı ve aşı yaptırmalıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal