Dünya Ekonomik Forumu Geleceğin Meslekleri

Dünya Ekonomik Forumu Geleceğin Meslekleri

ABONE OL
25 Mart 2024, 22:30:22

Dünya Ekonomik Forumu Geleceğin Meslekleri

Dünya Ekonomik Forumu Ocak 2014’da ‘ Geleceğin Meslekleri ’ raporunu açıkladı. Rapora göre dördüncü endüstri devrimi nedeniyle geleceğin meslekleri de bugüne mesleklerine göre ciddi farklılıklar gösterecek.

Endüstri 4.0 ve internet tabanlı teknolojilerin gelişmesiyle birlikte çağ artık çok hızlı değişmeye başladı. Yapay zeka bunlardan görünen en bariz çalışma. Şu anda herkesin takip ettiği ve dünyanın ilk robot vatandaşı olan sophia çok ilgi çekiyor örneğin. Hal böyleyken değişim ile birlikte tabiki meslekler, alışkanlıklar ve yetkinlikler de değişecek. İşte dünya ekonomik forum da tam olarak buna değiniyor ve insanlığı uyarıyor.

Dünya Ekonomik Forumu ‘Geleceğin Meslekleri’ raporuna göre; bu yıl ilkokula başlayacak olan çocukların %65’i şu anda henüz var olmayan mesleklerde çalışıyor olacaklar.

Peki bizi nasıl bir değişim bekliyor?

  • Yeni işler, yeni roller var….
  • Bununla birlikte ayrıca yetkinlikler de değişecek

Yetkinlikler de inanılmaz hızlı bir değişim söz konusu, değişmeyen hiç bir şey yok gerçi. Problem çözme yetisi insanlar için halen önemini koruyor çünkü günlük hayatta karşılaştığımız problemler hiç bir zaman bitmeyecek gibi. Dikkat ederseniz takım çalışması önemini geçen 5 yıla göre yitirirken Eleştirisel Düşünme ve  Yaratıcılık daha da değerlenmiş. Kalite gibi kavramlar ise tamamen önemini yitirmiş.

Rapora göre uzun vadeli olarak eğitim sistemlerinin de dünyadaki bu değişime ayak uydurması gerekiyor.

Geleneksel eğitim sosyal bilimler ve mühendislikler gibi dikey olarak ikiye bölüyor ve sadece eğitime odaklanıyor ve gerçek eğitim içeriğinden uzaklaşıyor. İş dünyası devletler, eğitim kurumları ile yakın çalışmalı ve 21.yy müfredatları farklılaştırılmalı. Hayat boyu öğrenmenin, özellikle yaşlanan toplumlar için altı çiziliyor. Yeni nesiller için eğitim reformu önemliyken yaşlanan toplumların da çağın sistemlerine ayak uydurması için kendini sürekli geliştirmesi gerekiyor.

Dikeyleşme öldü, yeni trend çok yönlü zenginleşme

Velhasıl kelam gelecek başka türlü geliyor sevgili anneler-babalar. Gelecek böyle gelirken artık sadece dikeyleşmek yeterli değil. Yani çocuğun yeteneği fen-matematikte iyi, tamam mühendis olsun, kafası maalesef çok da işlemiyor artık. Bugün bile iyi bir okuldan mezun olmak yeterli değilken, geleceğin rekabetçi dünyasında çocuklarımızı başka türlü mücadeleler bekliyor.

Yani avukatsan dijital medyadan da anlaman gerekiyor, doktorsan sosyal bilimlerden de bir şeyler bilmen bekleniyor. İşverenler artık IQ değil EQ peşinde, hobiler önem kazanıyor, içeriği yönetebilmek, insan ilişkileri, yani işin sosyal boyutları bilgi ve teknik bölümlerinden daha çok önem kazanmış durumda.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal