Elon Musk Twitter verileri için dava açtı

Elon Musk Twitter verileri için dava açtı

ABONE OL
15 Temmuz 2023, 07:10:12

Elon Musk, Twitter verilerinin çalınması iddiasıyla dava açtı

Elon Musk’ın sahibi olduğu X Corp şirketi, Twitter verilerini çaldıkları iddiasıyla kimliği belirsiz dört kişiyi dava etti. Açılan davada 1 milyon doların üzerinde tazminat talep ediliyor. Dava dosyasında dört davalı sadece IP adresleriyle gösteriliyor ve bu dört kişinin hizmet koşullarına aykırı şekilde kullanıcı verilerini izinsiz şekilde çaldığı iddia ediliyor.

X Corp, davalıların Twitter verilerini yetkisiz olarak kazıyarak kar elde ettiklerini belirterek, eylemlerinin şirkete karşı haksız zenginleşme oluşturduğunu iddia ediyor. Twitter’ın tweet görüntüleme sayısına sınırlama getirmesinin nedenlerinden biri de bu saldırı olduğu belirtiliyor.

Ancak bu davanın hukuki açıdan bazı engellerle karşılaşabileceği belirtiliyor. ABD Dokuzuncu Temyiz Dairesi, kamuya açık verilerin kazınmasının Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası’nı ihlal etmediğine karar vermiş olsa da, Beşinci Temyiz Dairesi veri kazımanın haksız zenginleşme olarak kabul edilebileceğine hükmetmişti. Burada belirtilen bu karar, X Corp tarafından emsal olarak gösterilmeyi planlanmaktadır.

Elon Musk’ın Twitter verileri konusunda hassasiyet gösterdiği bilinmektedir. Musk, Twitter’ın kontrolünü ele aldığından beri çeşitli değişiklikler yaparak yapay zekâ şirketlerinin veri kazımasını engellemeyi hedeflemiştir. Özellikle tweet okuma sayısını sınırlayan hareketi ile Microsoft’u bile dava açmakla tehdit etmiştir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal