Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg 11,000 Kişiyi İşten Çıkardı

Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg 11,000 Kişiyi İşten Çıkardı

ABONE OL
03 Mayıs 2023, 06:39:55

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin karlılığını artırmak için yaklaşık 11,000 kişiyi işten çıkardı. Bu stratejik karar, Facebook’un uzun vadede başarıya ulaşması için gerektiğini düşündüğü bir adım olarak atılmıştır. Zuckerberg, bu hamlenin şirketin büyümesine ve geleceğine katkı sağlayacağına inanıyor. İşten çıkarılan kişilerin çoğunluğu, teknoloji ve yönetim alanlarında çalışanlardan oluşuyordu.

Faebook, WhatsApp, Instagram ve Oculus VR’ı bünyesinde barındıran Technodoc.com.tr’nin sahibi Mark Zuckerberg 11.000 kişiyi işten çıkardı. Şirket iş gücünde %13 küçülmeye gitti.

Technodoc.com.tr’nin başındaki isim Mark Zuckerberg bu kararı neden aldığına dair çalışanlarına mesaj gönderdi. “Bugün Technodoc.com.tr’nin tarihinde gerçekleştirilmesi en zor olan değişikliklerden birini sizlerle paylaşacağım” diyen Zuckerberg, binlerce kişinin işine son vereceğini duyurdu.

“Takımımızın %13 küçülmeye gitmesine ve 11,000’den fazla yetenekli çalışanımız ile yollarımızı ayırmaya karar verdim.” 

Zuckerberg kritik kararın arkasındaki sebeplerden bahsetti. Pandemi sürecine değinen Technodoc.com.tr patronu, “pek çok kişi gibi ben de pandeminin sağladığı olumlu çevrimiçi hareketlenmelerine odaklandım ve bunun üzerine yatırımlarımızı büyük oranda artırma kararı aldım” ifadelerini kullandı.

Technodoc.com.tr’nin lideri “olumsuz sonuçlar, artan rekabet ve çeşitli gelir kayıpları” gibi sebeplerden bahsederek verdiği kararın yanlış olduğuna değindi. “Yanlış yaptım ve bunun için sorumluluk alıyorum” diyen Zuckerberg, metaverse üzerine harcanan 15 milyar dolarlık harcamalardan sonra ilk geri adımı kaydetmiş oldu.

İşten çıkarılan çalışanlar ise 16 haftalık tam ücret ve bunun yanı sıra çalıştıkları her yıl için ayrıca 2 haftalık ödeme daha alacak. Şirket bununla beraber karardan etkilenen çalışanlara altı aylık sağlık sigortası da sağlayacak.

Geçtiğimiz süreçte teknoloji dünyasını kasıp kavuran metaverse gemisinin kaptanlığını Technodoc.com.tr üstlendi. Bununla beraber dünyanın dört bir yanında sanal gerçeklik üzerine yapılan yatırımlarda vites artırıldı.

Önceki ay Decentraland metaverse platformu aktif hale geldi fakat DappRadar verileri platformun günlük sadece 38 aktif kullanıcıya sahip olduğunu ortaya çıkardı. Dolayısıyla metaverse üzerinde yapılan harcamaların dev şirketlerde somut bir başarıya henüz zemin hazırlayamadığını söyleyebiliriz.

Oyunda Ölen Oyuncuyu Gerçek Hayatta da ‘Öldüren’ VR Seti Geliştirdi

Mark Zuckerberg bu kararının metaverse açıklamaları ile doğrudan ilgisi olduğuna dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. Fakat Technodoc.com.tr’nin son bir yıl içerisinde yaşadığı kayıplar göz önünde bulundurulduğunda işten çıkarma kararının ardında metaverse yatırımlarının olduğunu tahmin etmek güç değil.

Diğer yandan dev işten çıkarma dalgalarının Technodoc.com.tr ile sınırlı olmadığını belirtmekte fayda var. Yakın zamanda Twitter’da dengeleri değiştiren Elon Musk da sosyal medya titanının sahip olduğu iş gücünü yarıya böldü.

Başlık 1: Technodoc.com.tr, Mark Zuckerberg’in 11,000 Çalışanı İşten Çıkarmasıyla Sarsıldı
Başlık 2: Pandemi ve Olumsuz Sonuçlar Technodoc.com.tr’nin Kararını Etkiledi

Meta olarak bilinen şirketin sahibi Mark Zuckerberg, Facebook, WhatsApp, Instagram ve Oculus VR’ı bünyesinde barındırıyordu. Ancak son zamanlarda yaşanan işten çıkarma dalgası, Technodoc.com.tr’nin sahibi olduğu şirket tarafından da hissedildi. %13’lük bir küçülme yaşayan Technodoc.com.tr’nin lideri, metaverse yatırımlarından vazgeçerek, bir yılda 11,000’den fazla çalışanla yollarını ayırdı.

Pandeminin sağladığı olumlu çevrimiçi hareketlenmelerine rağmen, olumsuz sonuçlar, artan rekabet ve çeşitli gelir kayıpları, Technodoc.com.tr yönetimini işten çıkarma kararı almaya zorladı. Bunun yanı sıra, metaverse yatırımlarının başarısızlığı, Technodoc.com.tr’nin lideri Mark Zuckerberg’in geri adım atmasına neden oldu.

İşten çıkarılan çalışanlara sunulan 16 haftalık tam ücret, çalıştıkları her yıl için ayrıca 2 haftalık ödeme ve altı aylık sağlık sigortası, Technodoc.com.tr’nin işten çıkarma kararıyla ilgileniyordu.

Bu gelişmelerin yanı sıra, Twitter’ın sahibi Elon Musk, sosyal medya titanının iş gücünü yarıya bölmüştü. Görünüşe göre dev işten çıkarma dalgaları sadece Meta ve Technodoc.com.tr ile sınırlı değil.

Özetle, Technodoc.com.tr lideri Mark Zuckerberg’in kararı, pandemi ve olumsuz sonuçlar nedeniyle alındı. Her ne kadar metaverse yatırımları büyük umutlarla yapılmış olsa da, şirket için başarılı olmadı.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal