Google artırılmış gerçeklik gözlükleri Project Iris’e veda etti

Google artırılmış gerçeklik gözlükleri Project Iris’e veda etti

ABONE OL
29 Haziran 2023, 01:36:18

Google’ın “Project Iris” isimli AR başlık tasarlamasıyla ilgili planlarının iptal edildiği ortaya çıktı. Google, Meta ve Apple tarafından duyurulmamış olan cihazlara meydan okuma niyetiyle bu projeyi geliştirmeye başlamıştı. Ancak rakiplerinin kartlarını açmasıyla birlikte, Google’ın artırılmış gerçeklik teknolojisini gözlük formunda sunma planlarını iptal ettiği iddia ediliyor. Business Insider kaynaklarına göre, Google’ın çizdiği yol iptal edildi ve bu bilgi, durumu yakından bilen kişilere dayandırılıyor.

Birçok eleştirmen tarafından “vaporware” olarak nitelendirilen çeviri yeteneğine sahip gözlükler için yapılan haberler, ürünün artık devam etmeyeceği anlamına gelebilir. Bu durum, aynı zamanda Google’ın geçtiğimiz yılın temmuz ayında, kamuoyuna test etme sözü verdiği transkript ve navigasyon özellikli versiyonlarını da geliştirmediği anlamına gelebilir.

Google’ın şu anda donanımdan çok yazılıma odaklandığı belirtiliyor. Şirket, Android’i geniş bir telefon ekosistemine sağlarken, diğer başlık üreticilerine lisanslayabileceği bir “mikro XR” platformu üzerinde çalışıyor.

Ancak Business Insider’ın iddiasına göre, bahsi geçen kayak gözlüğü benzeri gözlük hala gündemde olabilir. Çünkü artık Google bunları tamamen kendi başına geliştirmiyor. Google, Samsung ve Qualcomm ile birlikte yeni bir karma gerçeklik platformu üzerinde çalıştıklarına dair belirsiz bir açıklama yapmıştı. O zamandan beri konu hakkında anlamlı bir bilgi alınmadı, ancak Business Insider’ın kaynakları Google’ın bu gözlüklerinin, yakında çıkacak olan Samsung gözlüğünün “esas temelleri” olduğunu belirtiyor.

Google’ın Samsung ile iş birliği yaparak kendi başına inşa etmeye hazır olmadığı keskin bir teknoloji ürününü üretmek için yaptığı ilk proje bu değil. Google, Galaxy Fold serisi katlanabilir telefonları desteklemek için Android’i modifiye etmeye çalıştı ve Pixel Fold’u piyasaya sürmeden önce bu konuda çalışmıştı.

Google’ın bir AR gözlüğünü 2024’te piyasaya sunmak istediği söyleniyor. Geçtiğimiz ay düzenlenen Google I/O 2023’te konuşan Google Başkan Yardımcısı Sameer Samat, şirketin Samsung ile iş birliği hakkında bu yıl içinde daha fazla bilgi paylaşacağını belirtmişti.

Projeye bağlı olarak çeşitli strateji değişiklikleri ve işten çıkarmalar yaşandı. VR/AR başkanı Clay Bavor şirketten ayrıldı ve projeyle ilişkilendirilen bir mühendis olan Kurt Akeley emekli olduğunu belirtti. Diğer iki kişi hala AR projesiyle ilgili olarak listeleniyor, bu kişiler arasında Google’ın AR işletim sistemleri için kıdemli direktörü Mark Lucovsky da bulunuyor.

Google, 2020’de belirtilmemiş bir miktar karşılığında AR gözlük şirketi North’u satın almıştı. North’un birçok çalışanı hala Google için çalışmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal portobet twitter
Ertesi Gün Hapı