Google Drive için dosya sayısı sınırı geldi

Google Drive için dosya sayısı sınırı geldi

ABONE OL
04 Nisan 2023, 12:12:41

Google Drive dosya oluşturma sınırıyla kullanıcılarını şaşırttı. Şubat ayında sessiz sedasız getirilen 5 milyon dosya oluşturma sınırıyla, büyük sistem yedeklemeleri veya çok sayıda dosyanın transferi için artık Google Drive kullanılamayabilir. Bu sınırı ortaya çıkaran ise “ra13” rumuzlu bir Reddit kullanıcısı oldu. 5 milyon dosya oluşturma sınırı geçildiğinde hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar bir hata mesajıyla karşılaşıyor. Paylaşılan dosyalar için hâlihazırda 400 binlik başka bir limit uygulanıyor.

Google’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, dosya sınırının Drive’ın “kararlılığını ve güvenliğini” etkileyebilecek istismarların önüne geçmek amacıyla hayata geçirildiğini belirtildi. Şirket, dosya oluşturma sınırından etkilenen kullanıcıların sayısının çok küçük olduğunu hatırlatmayı da ihmal etmedi.

Bu sınırlamayla ilgili temel problem, kullanıcıların parasını ödedikleri depolama alanını doldurmadan dosya sınırına ulaşma ihtimali gibi görünüyor. Google One aboneliğiyle 2 TB depolama alanına sahip olan bir kullanıcı, ortalama dosya boyutu 400 KB veya altındaysa bu sınırlama mesajıyla karşılaşabilir.

Google Drive için getirilen bu sınırlamanın şimdiye kadar ilan edilmemiş olması da dikkat çeken başka bir unsur. Google’ın ürün ve destek sayfalarında bu dosya oluşturma sınırından bahsedilmiyor. Sayaç olmaması nedeniyle kullanıcılar yer açmak için ne kadar dosya silmek veya sıkıştırmak zorunda olduklarını da göremiyor. Şeffaflık olmaması nedeniyle kullanıcıların Drive kütüphanelerini küçültmeye veya sınırlama uygulamayan alternatiflere yöneldiği söyleniyor.

Google Drive kullanıcıları için sınırlama bir dezavantaj oluştursa da, Google’ın amacı platformun kararlılığı ve güvenliğini sağlamaktır. Dosya sınırına ulaşmadan önce dosyaların sıkıştırılması veya silinmesi gibi önlemler alınarak bu sınırlama sorunu aşılabilecektir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal