İnstagram 10. Yılına Özel Yenilik

İnstagram 10. Yılına Özel Yenilik

ABONE OL
24 Aralık 2022, 19:53:34

Sosyal Medya platformları arasında en çok aktif kullanıcısı bulunan İnstagram’ın eski özelliklerinden biri geri geldi. İlk çıktığı zamanlarda kullanıcılara sunulan özellikler arasında yer alan harita özelliği, aktif kullanım oranı seneden seneye düşünce özellikler kısmından kaldırılmıştı. Aktif olarak kullanılmaması ile birlikte sistemsel veri açıklarına da sebebiyet vermesi sebebiyle uygulamadan kaldırılan özellik tekrardan geri geldi.

İnstagram’ın bu sene 10. Yılı olması sebebiyle birçok yeni ve eski özelliği tekrardan uygulamada görebilmeyi bekliyoruz. Özellikle çıkış yıllarında kullanılan ardında ki senelerde uygulamadan kaldırılan birçok eski özellik 10. Yıl şerefine tekrar geri gelmesi gündemde. Geri gelen özelliklerin başında Photo Maps olarak da bilinen harita özelliği geldi. Bu özellik kullanıcıların paylaşılan fotoğrafların konumlarını göstermekteydi. Yeni hali ise eskiye göre biraz daha farklı. Bundan böyle fotoğrafların haritalara konumlandırılmış şeklini İnstagram Hikayeler arşivinde göreceğiz.

Veri Açıkları Kapandı

Günümüze daha iyi bir sınırlandırma ile gelene Photo Maps, uygulamada sorun teşkil eden veri açıklarını kapatmış oldu. Bu özelliği kullanan kişiler eskiden takipçilerine konum gönderimini kontrol etmeden kendi konumlarını herkes ile paylaşabiliyordu. Gelişen teknoloji ile birlikte bu özelliği kullanan kişiler kendi konumlarını takipçilerine gösteremeyecek. Bunun yerine harita sadece o kullanıcının kendisini göstermiş olacak.

Uygulama içerisinde diğer kullanıcıları rahatsız eden fake ve gerçek hesaplar hakkında da ekstra önlemler alınacak. Fotoğraf ve hikaye paylaşımları esnasında elde edilen kötü sözler ve karşısındakini kırabilecek cümleler için geliştirilen algoritma sayesinde ortadan kaldırılacak. İnstagram bu tarz incitici yorumlar yapan hesapları takibe alarak sürekli hale geldiğini anladığı taktirde de hesabı uygulamadan banlayabilecek. Bu konu hakkında çok fazla bilgi vermeyen İnstagram önümüzdeki günlerde yapacağı yenilik duyurularında bu konulara değineceği tahmin ediliyor.

Facebook ile Birlikte Geliştiriliyor

2012 yılı itibariyle Facebook tarafından satın alınarak aynı geliştiriciler takımının arasına katılan İnstagram, Facebook ile birlikte benzer özellikleri de beraberinde getirecek. Yazılım ve özellik geliştirme konusunda aynı ekip tarafından yapılan planlamaları bünyelerine ekleyen Facebook ve İnstagram önümüzdeki günlerde yaptığı ve yapacağı çalışmalar hakkında bilgi vereceği bir seminer düzenleyebilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal portobet twitter
Ertesi Gün Hapı