Lityum iyon pilin yaratıcısı John Goodenough 100 yaşında vefat etti

Lityum iyon pilin yaratıcısı John Goodenough 100 yaşında vefat etti

ABONE OL
29 Haziran 2023, 07:38:58

Türk Bilim İnsanı Dr. John Goodenough’un Ölümü

Dr. John Goodenough, teknoloji dünyasının en etkili bilim insanlarından biri olarak kabul edilir. Teksas Üniversitesi tarafından doğrulanan bilgilere göre, 100 yaşında hayata veda etti. Dr. Goodenough, lityum iyon pilin yaratıcısı olarak tanınır ve cep telefonları, laptoplar ve elektrikli araçların gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur.

Lityum iyon Pilin Evrimi ve Dr. Goodenough’un Katkıları

Lityum piller üzerinde yapılan çalışmalar daha önce de gerçekleştirilmişti. Ancak, Oxford Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Goodenough’un 1980 yılında yaptığı çalışmalar, lityum ve kobalt oksit katmanlarından oluşan bir katotun voltajını güçlendirerek pil güvenliğini büyük ölçüde artırdı. Bu yeni pil, önceki pillerden daha yüksek kapasiteye sahip olduğu için büyük bir sıçrama yarattı.

Bunun yanı sıra, Dr. Akira Yoshino’nun lityum iyon pillerde ham lityum yerine daha güvenli lityum iyonlarını kullanma fikri, teknolojinin gelişmesine katkı sağladı. Sony, 1991 yılında piyasaya sürdüğü ilk tüketici dostu şarj edilebilir lityum iyon pil ile daha taşınabilir ve uzun ömürlü cihazların kullanımını yaygınlaştırdı. Bu sayede cep telefonları, laptoplar ve elektrikli otomobiller gibi cihazlar gelişti ve hayatımızda yerini aldı.

Dr. Goodenough’un Diğer Katkıları

Dr. Goodenough’un katkıları sadece lityum iyon pillerle sınırlı kalmadı. MIT’deki görevi sırasında 1950’ler ve 1960’lar boyunca rastgele erişimli hafıza (RAM) teknolojisine öncülük etti. Ayrıca, yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar için çığır açacak bir sonraki nesil pil teknolojisi üzerinde çalışmalar yaptı.

Dr. Goodenough’un çalışmaları, Nobel Kimya Ödülü ve ABD Ulusal Bilim Madalyası gibi saygın ödüllerle takdir edildi. Onun çabaları olmadan bugünkü modern teknoloji manzarasına ulaşmak mümkün olmazdı. Mirası, ilerleyen yıllarda da hissedilecek olan önemli bir etki bırakmıştır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal portobet twitter
Ertesi Gün Hapı