Microsoft ve Activision Blizzard birleşmesine ABD’de engel kalktı

Microsoft ve Activision Blizzard birleşmesine ABD’de engel kalktı

ABONE OL
11 Temmuz 2023, 23:53:39

Microsoft, Activision Blizzard’ı satın alma sürecinde sonunda bir karar alındı. Amerikan Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından devam eden bir antitröst davasıyla karşı karşıya olan Microsoft, Kaliforniya eyaletindeki bir hakim tarafından satın alma işlemine izin verildi. Kararın ardından Microsoft, Call of Duty oyununu Xbox ile PlayStation arasında eşit koşullarda tutmayı ve Nintendo Switch’e getirmeyi taahhüt etti. Ayrıca, Activision’ın içeriğini bulut oyun hizmetlerine getirmek için anlaşmalar yapıldı.

Hakim kararıyla birlikte Microsoft, Activision Blizzard anlaşmasını 18 Temmuz’dan önce tamamlayabilecek. Ancak bunun için şirketin Birleşik Krallık’ta alınan kararın etrafından dolaşması veya ülkedeki Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) ile müzakere etmesi gerekiyor. Microsoft, Birleşik Krallık düzenleyici kuruluşunun Microsoft’un satın alma girişimini engellemek için harekete geçmesine itiraz etmişti ve ilgili duruşma 28 Temmuz’da başlayacak.

Bu süreçte Birleşik Krallık engelini aşabilmek ve anlaşmayı tamamlayabilmek için Microsoft farklı seçenekleri araştırmıştı. Ancak CMA, Microsoft’un Activision Blizzard satın alma kararının temyizini geciktirmeye çalışmış ve bu talep reddedilmişti. Şu anda Microsoft ve CMA, Activision Blizzard anlaşmasının CMA’nın bulut oyun endişelerini nasıl ele alabileceğini müzakere etmek için Birleşik Krallık’taki hukuki mücadelelerini durdurma konusunda anlaşmış durumda. Avrupa Birliği düzenleyici kuruluşları ise anlaşmaya onay vermişti.

Bu durumda FTC, Hakim’in kararına itiraz etme şansına sahip olsa da benzer bir adım atmaması durumunda mahkeme emri olarak kalacak. Bu karar, FTC Başkanı Lina Khan’ın başı çektiği düzenleyici kuruluş için ikinci büyük yenilgi olacak. Khan, büyük teknoloji şirketlerini yakından izlemekle görevlendirilmiş durumda.

Microsoft ve Activision Blizzard arasındaki bu satın alma süreci teknoloji ve oyun dünyasını etkileyecek bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Microsoft’un Call of Duty gibi popüler oyunları farklı platformlara getirme taahhüdü, oyuncuların oyunlara daha geniş bir erişim sağlamasını sağlayacak. Ancak anlaşmanın rekabeti azaltabileceği iddiasıyla FTC’nin sürece müdahale ettiği de unutulmamalıdır.

Kaynak: [teknoblog](https://www.teknoblog.com/microsoft-activision-blizzard-satin-aliyor/)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal