NASA SLS roket programında bütçeyi aştı

NASA SLS roket programında bütçeyi aştı

ABONE OL
29 Mayıs 2023, 14:38:23

NASA, astronotlarını Ay’a götürebilmek için başlattığı SLS roket programı için yüksek bütçe ayrılmıştı. Ancak, henüz nihai hedefe ulaşılamamış ve proje için ayrılan bütçe şimdiden aşılmış durumda. NASA Başmüfettişi tarafından hazırlanan bir denetim raporuna göre, “ek maliyet ve takvimin uzamasından kaynaklı artışlar” nedeniyle doğan sorunların çözülmemesi durumunda Artemis görevinin geleceği de tehlikeye girebilir. Bu rapora göre, NASA’nın Artemis Ay Programı için yaptığı harcamanın 2025 itibarıyla 93 milyar doları bulması bekleniyor.

SLS roketi, kalkış başına dört RS-25 motoru kullanıyor. Bu motorlardan 16 tanesi eski uzay mekiklerinden alınırken; bu motorlar bittikten sonra NASA, daha ucuz ve daha güçlü olan RS-25E motorlarına geçiş yapacak. NASA, Northrop Grumman tarafından üretilen katı roket ateşleyicilerini de kullanıyor. Ancak, daha eski teknolojiyi kullanmak NASA’nın bütçesine olumlu katkı vermedi. Denetim raporunda da belirtildiği gibi, “Uzay Mekiği ve Takımyıldız Programlarından miras kalan teknolojilerin kullanımı, SLS için yeni sistemler geliştirmeye kıyasla önemli maliyet ve program tasarrufları ile sonuçlanmasının beklendiği varsayımları gibi birbiriyle ilişkili sorunlardan kaynaklanmaktadır.”

Başmüfettiş, tedarikçilerin sabit fiyatlı sözleşmeler yerine bütçelerini daha kolay şişirmelerine izin veren “artı maliyet” sözleşmelerinin kullanılmasının da sorunlu olduğunu belirtiyor. Raporda yaklaşan çalışmaların sabit fiyat rejimine kaydırılmasını ve diğerlerinin yanı sıra satın alma sorunlarının çözülmesi tavsiye ediliyor. NASA yönetimi rapordaki sekiz tavsiyenin de kabul edildiğini açıkladı.

Artemis Ay görevi projesi, ilk olarak 2005 yılında başlatılan Constellation programına dayanıyordu ve 2020 yılına kadar aya ve sonunda Mars’a geri dönme hedefiyle yapıldı. Ancak, bu projenin Obama yönetimi tarafından iptal edilmesi, büyük ölçüde programın ABD genelinde istihdam garantisi vermesi nedeniyle yaygın eleştirilerle karşılanmıştı. Buna rağmen, NASA SLS roketini 2010 tarihli NASA Yetkilendirme Yasası nedeniyle inşa etmek zorunda kaldı. Yasa, Constellation’dan mevcut teknolojinin, sözleşmelerin ve iş gücünün yeniden kullanılmasını da gerektirdi. Özel uzay şirketleriyle ortaklık kurmak da gereksinimlerden biri olmuştu.

NASA’nın Artemis Ay Programı, gelecekte astronotları Ay’a götürmesi hedefiyle büyük kaynaklar ayırdığı bir programdır. Ancak, proje için tahsis edilen bütçe yüksekliği, gecikmeler ve maliyet artışları gibi sorunlarla karşı karşıyadır. NASA, denetim raporunun önerilerine uyarak, işlerini yeniden yapılandırmakta kararlıdır. Bu sayede, Ay’a Astronotları götürmek için yeterli kaynakları sağlayacaklardır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal