Nintendo Mario filmi sayesinde kâr rekoru kırdı

Nintendo Mario filmi sayesinde kâr rekoru kırdı

ABONE OL
03 Ağustos 2023, 23:56:14

Nintendo, 2024 mali yılının ilk çeyreğini büyük bir başarıyla tamamladı. Şirket, Nintendo Mario filminin gişe başarısı ve Zelda serisinin en yeni oyununun yüksek satışları sayesinde rekor bir kar elde etti. 2024 mali yılının ilk çeyreğinde 185,44 milyar yen (35,07 milyar TL) kar ve 461,34 milyar yen (86,33 milyar TL) gelir elde eden Nintendo, 2020’nin ilk çeyreğine ait 144,7 milyar yen kar rekorunu geride bıraktı.

Super Mario Bros. Filmi’nin dünya genelinde 168,10 milyon izleyici sayısına ulaşması ve 1,340 milyar dolar gişe hasılatı elde etmesi de bu başarıya büyük katkı sağladı. Bir video oyunundan uyarlanan bir film için rekor olan bu başarı, animasyon filmleri arasında da ikinci en yüksek hasılatı temsil ediyor.

Ayrıca, The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom oyununun 18.51 milyon satış rakamına ulaştığı açıklandı. Mario Kart 8 Deluxe ise 1.67 milyon satış adediyle bu dönemi kapattı. Nintendo, yaptığı açıklamada Zelda’nın satışlarının şirketin birinci taraf oyun gelirlerinin neredeyse yarısına denk geldiğini belirtti.

Nintendo Switch satışları da önceki yıla göre artış gösterdi. 2023 yılında 3.43 milyon Nintendo Switch satışı gerçekleştirilen şirket, 2024 yılında ise 3.91 milyon Nintendo Switch sattı. Bu satışların 2.83 milyon adedinin daha pahalı olan OLED modeli olduğu belirtildi. Bu artışta da Zelda etkisinin olduğu düşünülüyor, çünkü oyuncuların yeni oyun için yeni bir konsol satın aldığı tahmin ediliyor. Nintendo, mali yılın başlangıcı için 15 milyon Nintendo Switch satma hedefini iddialı olarak belirlemiş olsa da, mevcut durum şirketin bu hedefe ulaşabileceğini gösteriyor.

Ancak Nintendo’nun bu ivmeyi koruması kolay olmayabilir. Şirketin önümüzdeki dönemde çıkaracağı oyunlar arasında Zelda gibi güçlü bir oyun bulunmazken, Super Mario Bros Wonder, Dedektif Pikachu Geri Dönüyor, WarioWare: Move It! ve yenilenen Super Mario RPG gibi oyunların hem oyun gelirlerini hem de sinema gelirlerini azaltması tahmin ediliyor.

Nintendo Switch’in altıncı yaşında yeni bir versiyonunun henüz duyurulmamış olması da dikkat çekiyor. Ancak, 2024 yılında yeni nesil Nintendo Switch’in resmiyet kazanacağına dair söylentiler artmış durumda. Bu da gelecekte şirketin başarısını sürdürme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal Portobet güncel giriş Ertesi Gün Hapı