OpenAI ve AP’den yapay zeka ile habercilikte yeni boyut

OpenAI ve AP’den yapay zeka ile habercilikte yeni boyut

ABONE OL
13 Temmuz 2023, 22:45:10

OpenAI ile Associated Press (AP) arasında yapılan yeni bir iş birliği duyurusuyla, yapay zeka alanında lider olan OpenAI, AP’nin haber arşivlerini kullanarak yapay zeka modellemesi yapacak. İki yıllık anlaşma kapsamında OpenAI, AP’nin 1985’ten bu yana oluşturduğu içeriklere erişim sağlayacak. AP ise OpenAI’nin teknolojik ve ürün bilgisine erişme imkanı elde edecek.

OpenAI, AP ile yaptığı bu iş birliğiyle ortaklık ağını genişletmeye devam ediyor. Salı günü yapılan duyuruya göre, OpenAI altı yıllık bir anlaşma ile Shutterstock ile iş birliği yapacak. Bu anlaşma kapsamında OpenAI, DALL-E adını verdiği metinden resme modelini eğitmek için Shutterstock’tan görüntüler, videolar, müzik ve metadata lisanslamasını sağlayacak. Ayrıca BuzzFeed, OpenAI tarafından sağlanan yapay zeka araçlarını kullanarak içeriğini geliştirme ve kişiselleştirme konusunda iş birliği yapacak. Microsoft ile de çeşitli yapay zeka destekli ürünler üzerinde çalışan OpenAI, hızla büyüyen bir işbirliği ağına sahip.

OpenAI’ın baş operasyon müdürü Brad Lightcap, yaptığı basın açıklamasında, “AP, yapay zeka kullanımında endüstri lideri olmaya devam ediyor; onların geri bildirimleri ve yüksek kaliteli, gerçek metin arşivlerine erişim, OpenAI’nin sistemlerinin yeteneklerini ve kullanılabilirliğini artıracak.” dedi. AP ise bu yılın başlarında, İspanyolca haber uyarıları yayınlayacak ve Minnesota eyaletinde bir gazetede kamusal güvenlik olaylarını belgeleme projeleri gerçekleştireceklerini duyurdu. Ayrıca AP, “tanımlayıcı dil” tabanlı fotoğraf ve videoları bulmayı kolaylaştırmak için bir yapay zeka arama aracını da hayata geçirmiş durumda.

Bu iş birliği sayesinde OpenAI ve AP, birlikte daha etkili ve yenilikçi projelere imza atacak. AP’nin zengin haber arşivlerini kullanarak yapay zeka teknolojisinin yeteneklerini geliştirecek olan OpenAI, gelecekte de benzer iş birliklerine devam ederek yapay zeka alanında ilerlemeler kaydetmeyi hedefliyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal