Safari Şifreleri Yok Ediyor

Safari Şifreleri Yok Ediyor

ABONE OL
24 Aralık 2022, 19:54:52

iOS ve MacOS cihazların en gözde tarayıcısı olan Safari için yep yeni bir dönem başlıyor. Google’ın bir süredir üzerinde çalıştığı biyometrik doğrulama ile giriş yöntemi Apple’ın da ağına düştü. Geçtiğimiz günlerde tarayıcının yeni sürümünün çıkmasıyla bazı yenilikler konuşuldu. Safari Şifreleri Yok Ediyor!

Uygulamanın beta sürüm notlarından anlaşıldığı üzere gelecek yıla kadar uygulama herkes tarafından kullanılabilecek.

Safari Şifreleri Yok Ediyor!

Safari beta sürümüne eklenen özellik ile kullandığınız şifreler tarayıcıya kaydediliyor. Hemen ardından tekrar giriş yapabilmek için Face ID veya Touch ID kullanmanız yeterli olacaktır. Doğrulamayı yaptıktan sonra şifre kullanmaya ihtiyacınız bile kalmayacak. Bu özellik sayesinde hem daha güvenli hem de daha hızlı imkanı elde edebileceksiniz. Google kullanıcıları giriş yapmak ve ödemeleri tamamlamak için bu özelliği bir süredir kullanabiliyordu. Şimdilerde ise Apple tarafından kullanılacak.

Bu sistemin temeli WebAuthn adlı bir API’ye dayanıyor. Bu yazılım bizlere daha güvenli giriş imkanı sağlamaktadır. Genel anahtar şifrelemesi metotunu kullanan sistem sayesinde şifrelerimizi belli bir yönteme göre yeniden oluşturup karşı tarafa o şekilde ileteceğiz. Bu sayede biyometrik doğrulama özelliğinin güvenli bir şekilde kullanılmasının önü açılıyor. Beta sürümü için yayınlanmış olan notlara göz atıldığında bu özelliğin de eklendiği belirtilmektedir.

Şifre kullanmadan giriş için çalışmalar son sürat devam etmektedir. Bakalım Apple tarafından ne gibi yeniliklerle karşı karşıya geleceğiz. Hepimiz bekleyip göreceğiz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal portobet twitter
Ertesi Gün Hapı