TSMC, Intel’ın 2024 ve 2026’da gelecek GPU’larının üretimlerini yapacak

TSMC, Intel’ın 2024 ve 2026’da gelecek GPU’larının üretimlerini yapacak

ABONE OL
05 Nisan 2023, 16:41:25

Intel, oyun ve yapay zeka segmentlerine odaklanarak ayrık GPU’lara olan talebi artırmaya devam ediyor. Yakında piyasaya sürülecek olan Battlemage ve Celestial GPU’lar ile GPU tekliflerini geliştirmeyi hedefleyen şirket, TSMC ile ortaklık kurarak bu hedefine ulaşmayı planlıyor.

Intel, TSMC ile ortaklık kurduğunu duyurmuştu. Tayvanlı medya kuruluşu ctee’nin sızdırdığı bilgilere göre, Intel’in ikinci nesil GPU’ları Battlemage ve Celestial, TSMC’nin 4nm ve N3X (3nm) işlem düğümlerinde üretilecek. Battlemage GPU, Xe2 mimarisinden yararlanırken, Celestial GPU ise Xe3 mimarisini kullanacak.

İlk nesil GPU’ları Alchemist (Xe) için TSMC kullanan Intel, bu stratejisini devam ettiriyor. Battlemage Xe2 ve Celestial Xe3 GPU’lar hem HPG hem de LPG çeşitlerinde satışa sunulacak. HPG versiyonları 75 – 250W segmentini hedefleyecek.

Intel, üretim zincirindeki envanteri azaltma baskısı altında olsa da, GPU Ar-Ge planlarına devam ediyor. TSMC ile iş birliğine dayalı bir iş modelini sürdüreceği belirtiliyor.

Battlemage ve Celestial GPU’larının piyasaya sürülmesi ile Intel’in GPU teklifleri güçlendirecek. Ayrık GPU’lara olan talebin artması, bu alanda Intel’e rekabet avantajı sağlayacak. Intel, TSMC ile olan ortaklığından özellikle GPU segmentinde yararlanmayı planlıyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal