Twitter Microsoft’a dava açabilir – Teknoblog

Twitter Microsoft’a dava açabilir – Teknoblog

ABONE OL
19 Mayıs 2023, 15:16:50

Twitter, Microsoft’u kendi uygulama programlama arayüzünü (API) izinsiz ve kötü niyetli amaçlar için kullandığı gerekçesiyle suçluyor. The New York Times’ın haberine göre, Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın avukatı Alex Spiro, Microsoft’a bir mektup göndererek “Microsoft, anlaşmanın birden çok hükmünü uzun bir süre boyunca ihlal etmiş olabilir” ifadesini kullandı. Microsoft’a yöneltilen suçlamalar arasında, Twitter’dan fazla veri alıp bunları izinsiz bir şekilde devlet kurumlarıyla paylaşmak da yer alıyor. Spiro mektubunda, Microsoft’un veri kullanımı için ödeme yapmayı kabul etmediğini de belirtiyor.

Microsoft, yıllarca Twitter verilerini Xbox, Bing ve reklam araçları gibi birçok üründe API aracılığıyla kullanmıştı. Ancak Twitter, API’sine ücretsiz erişimi sonlandırınca, Microsoft da Twitter’dan uzaklaşmaya karar verdi. Reklamverenler için sosyal medya yönetim aracını Twitter’dan kaldıran Microsoft, ayrıca Xbox konsollarından ve Windows’taki Oyun Çubuğundan ekran görüntüleri ve klipleri doğrudan Twitter’a yükleyememe kararı aldı.

Microsoft’un aldığı bu kararların arkasındaki nedeni açıklamadı. Ancak Twitter’ın şirketlerden API erişimi için ayda 50 bin dolara kadar varan ücretler talep etmesi bu kararda etkili olmuşa benziyor.

Elon Musk, Microsoft’un Twitter verisini izinsiz olarak eğittiğini iddia ederek, “Dava zamanı” şeklinde bir paylaşım yaptı. Musk ve Microsoft arasındaki gerilim OpenAI iş ortaklığı konusunda da yaşanmıştı. Microsoft, OpenAI’a 13 milyar dolar yatırım yaparken, Musk bu şirketi ticari amaçlarla hareket eden bir organizasyon olarak nitelendirmişti.

Twitter, Microsoft’tan uygulamalarındaki veri kullanımını incelemesini ve haziran ayına kadar veri depolaması ve kullanımıyla ilgili detayları içeren bir rapor hazırlamasını istedi. Ayrıca Microsoft’un Twitter verileri için devlet kurumlarına ne zaman erişim izni verdiği de araştırılmak isteniyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal