Valve yapay zekâ ve telif konusunda hassas

Valve yapay zekâ ve telif konusunda hassas

ABONE OL
04 Temmuz 2023, 01:13:58

Valve, Yapay Zeka İçeriklerini Steam’de Yayınlamayı Kabul Etmiyor
Valve şirketi, yapay zekâ teknolojisi kullanılarak oluşturulan görsel ve içeriklere sahip oyunları Steam platformunda yayınlamayı kabul etmemekte kararlı olduğunu açıkladı. Bu konuyla ilgili olarak şirket yetkilisi Kaci Aitchison Boyle tarafından IGN’ye gönderilen bir açıklamada, yapay zeka kullanımının engellenmeye çalışılmadığı, ancak telif haklarının ihlal edilmemesine dikkat edildiği vurgulandı.

Valve, her zaman oyun severlere mümkün olan en fazla sayıda oyun sunmayı hedeflediğini belirtiyor. Yenilikçilik ve inovasyonu teşvik eden şirket, yapay zeka teknolojisinin oyunlarda yeni ve heyecan verici deneyimler yaratmasını memnuniyetle karşıladığını ifade ediyor. Bununla birlikte, geliştiricilerin ticari lisanslarla uygun şekilde yapay zeka teknolojilerini kullanabilmelerine rağmen mevcut telif haklarını ihlal etmemeleri gerektiğinin altı çiziliyor.

Şirket, yapay zeka içeriklerine sahip oyunlar için başvuru ücretini iade etmekte olduğunu da belirtiyor. Bu durum, yapay zeka ve telif hakları konusundaki hassasiyetlerini ve hızlı adımlarla önlem alma çabalarını göstermektedir.

Yapay zeka teknolojisi, sadece Valve değil, diğer teknoloji şirketleri için de bir dert olmaya devam etmektedir. Örneğin, Spotify ve YouTube gibi platformlar, geçtiğimiz nisan ayında yapay zeka ile oluşturulan bir Drake şarkısı nedeniyle telif hakkı ihlali suçlamalarıyla karşı karşıya kalmışlardı.

Sonuç olarak, Valve şirketi, yapay zeka içeriklerini Steam platformunda yayınlamayı kabul etmeme kararını açıklamıştır. Bu karar, telif haklarına saygı duyan ve yapılan inovasyonları destekleyen bir yaklaşımı yansıtmaktadır. Yapay zeka teknolojisiyle oluşturulan içerikler, hem geliştiricilerin uygun ticari lisanslarla kullanması gerekmekte hem de telif haklarını ihlal etmemesi önem taşımaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal