YouTube Hikayeler Dönemi Sona Eriyor

YouTube Hikayeler Dönemi Sona Eriyor

ABONE OL
27 Mayıs 2023, 03:47:09

YouTube’da Hikayeler Artık Tarih Oluyor

YouTube içindeki kısa süreli paylaşımlar olarak bilinen “Hikayeler” özellikleri artık tarih oluyor. Haziran ayından itibaren, kullanıcılar artık YouTube’da “Hikayeler” paylaşımı yapamayacaklar. Mevcut hikayeler de yedi gün sonra son bulacak.

YouTube’da ilk olarak 2017 yılında “Reels” adıyla sunulmuş olan Hikayeler özelliği; belirli bir süre sonunda kaybolan özellikleriyle Instagram ve Snapchat’teki benzer özellikleri andırmaktaydı. Ancak bugün durum farklı, Hikayeler pek rağbet görmüyor. Erişim sınırlı, hikayeleri düzenli olarak paylaşan içerik üreticileri az ve YouTube bile bu özelliği pek fazla kullanıcılarına göstermiyor.

Bununla birlikte, YouTube, hikayelerin yerini “Topluluk Gönderileri” ve “Shorts” özelliklerine bırakıyor. YouTube, metin tabanlı güncellemeler özelliği olan “Topluluk Gönderileri”ne geniş erişim sağlamıştır ve belirli bir süre sonra paylaşımların sona ermesini mümkün kılmıştır. Kullanıcılar, anketler, resimler ve videoları “Topluluk Gönderileri” olarak paylaşabilirler. Bu paylaşımlar, kullanıcıların kanal sekmesinde görünür.

YouTube ayrıca, kısa video popülerliğini “Shorts” ile birleştirerek bir yarış başlatıyor. Şubat ayında, “Shorts” ile elde edilen reklam gelirini içerik üreticileriyle paylaşıyor. Kısa süreli video içerikleriyle kullanıcılarına yeni bir deneyim sunmayı hedefleyen YouTube, bu alanındaki reklam gelirlerini de ihmal etmiyor.

Hikaye formatı, Snapchat tarafından popülerleştirilmiş ve birçok platformun benimsediği bir özellik olmasına rağmen, ne yazık ki her platformda beklenen başarıyı gösteremedi. Twitter’ın “Fleets” özelliği de bu trendin başarısız örneklerinden birisi oldu ve bir yıl sonra sonlandırıldı. Şimdi ise sıra YouTube’daki Hikayeler özelliğinde.

Kısacası, YouTube, Hikayeler özelliğinin kullanıcılar tarafından rağbet görmemesi sebebiyle sonlandırma kararı aldı. Bu özelliği, “Topluluk Gönderileri” ve “Shorts” özelliklerine bırakarak, kullanıcılarına daha işlevsel ve etkileyici özelliklerle hizmet vermeyi hedefliyor. İçerik üreticileri de artık “Topluluk Gönderileri” ve “Shorts” özelliklerine daha fazla yönelerek, daha fazla kitleye ulaşmayı hedefleyebilirler.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal