Yurdumuzdan 3 İlginç Tez Örneği

Yurdumuzdan 3 İlginç Tez Örneği

ABONE OL
10 Mart 2024, 22:30:11

Yurdumuzdan 3 İlginç Tez Örneği

Bildiğiniz gibi tez yazmak başlı başına bir hayat yüküdür. Özellikle yüksek lisans ve doktora olmak üzere kimi zaman lisans için de geçerli olan tez konusu bulma ve sonrasında tezi yazma bunalımı diye bir şey mevcuttur. Daha önce sizlerle “Tez Konusu Nasıl Belirlenir?” başlıklı yazımızı paylaşmıştık şimdi de “Yurdumuzdan 3 İlginç Tez Örneği”ni paylaşacağız. Keyifli okumalar…

1- Aşk-ı Memnu’da Cennet İmgeleri

Evet bu Aşk-ı Memnu o bütün Ortadoğu’nun Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’u hayranlıkla izlediği ve tüm Türkiye’nin repliklerini ezbere bildiği Aşk-ı Memnu. Peki bunun Behlül ile ne ilgisi var?

Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü öğrencisi Süreyya Elif Aksoy Aşk-ı Memnu hakkında yazdığı bu tez ile doktorasını tamamladı.

Tezin başlığından ve “Aşk-ı Memnu’da, belli roman kişilerinin mutluluk düşleri, mitlerde ve dinî metinlerde yer alan ve büyük ölçüde edebiyata da geçmiş olan “cennet” imgesine uygun betimlemelerle örülmüştür.” Cümlesinden tezin içeriği az çok anlaşılmaktadır.

Tezin özetinde bulunan “Bu çalışmada, Aşk-ı Memnu’da roman kişilerinin isimleri ile gerçek ya da düşsel bahçe betimlemelerinde, Yahudi/Hristiyan ve İslâm geleneklerinde yer alan mitsel cennet anlatısına gönderme yapan öğeler bulunduğu ortaya çıkartıldı.” ibaresi tezi biraz daha açıklamaktadır. Ancak gerçekten ilginç bir konuya değinen bu tezin ne demek istediğini anlayabilmek için sanırsak tezin tamamını okumak gerekmektedir. Tezin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

2- “Astrolojik kişilik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Canan Selvi adlı öğrencinin hazırladığı “Astrolojik kişilik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki” başlıklı tez oldukça tepki çekmişti.

2011 yılında hazırlanan tezin sonuç bölümünde, “Verimi örgütsel bağlılık yoluyla elde etmeyi isteyen örgütlerin işe alım esnasında su grubu ve toprak grubu burçlarına sahip kişileri işe almasıyla bu amaçlarına rahatlıkla ulaşabilecekler, aldıkları yengeç, balık, akrep, boğa, oğlak, başak burçları personel uzun yıllar örgütlerine sadık ve sorumluluklarının bilincinde olarak işlerine devam edeceklerdir” ifadelerine yer verildi.

Tezin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

3- 19. Yüzyılda Osmanlı’yı Ziyaret Eden Yabancı Yazarların Eserlerinde Osmanlı Halk Hayatının Derlenmesi

Tezin başlığına baktığımızda gayet normal ve niş bir alanda bir tez konusu görüyoruz. İlginç tez konusu sayılabilecek bir konu değil… Ancak başlığını okuduğunuz tez sadece “içindekiler” bölümünde oluşuyor.

Erzurum Atatürk Üniversitesi doktora öğrencisi Meriç Aybar’ın 2015 yılında yazdığı ve incelendiğinde yalnızca “içindekiler” bölümünden oluştuğu anlaşılan doktora tezi Ekşi Sözlük’te epeyce konuşulmuştu.

Tezin tamamına bakıldığında içindekiler bölümünden başka bir şey ne yazık ki bulunmuyor ve bu tez ne yazık ki onay almış… Tezi yazan kişi akademisyenlik kariyerine bu tez sayesinde başlayabildi.

Tezin kendisine ne yazık ki ulaşılamıyor çünkü hakkında bu kadar konuşulduktan sonra bir yaptırım uygulamaya karar verilmiş ancak internette teze ait görseller bulabilirsiniz.

Özel İçerikler Burada: Diğer Yazıları Kaçırmayın

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal