Almanya’da Yüksek Lisans Yapmak

Almanya’da Yüksek Lisans Yapmak

ABONE OL
29 Mart 2024, 08:02:29

Almanya’da Yüksek Lisans Yapmak

Yurt dışında yüksek lisans yapmaya karar verdiyseniz muhtemelen yana yakıla “Nerede yüksek lisans yapabilirim?” diye araştırıyorsunuzdur. Bu konuda size yardımcı olmak isteriz. “Hangi Ülkede Yüksek Lisans Yapmalıyım?” yazımızdan yurt dışında okumaya karar verdikten sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşmıştık, şimdi de Almanya’da yüksek lisans yapmanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Avantajlar

Öncelikle Almanya’da yüksek lisansın devlet üniversitelerinde ücretsiz olduğunu belirtelim. Sadece bu sebep bile Almanya’yı listede ilk sıralara çekmeye yetiyor. Eğitim evletin elinde olduğu için öğrencilerden üniversitelere göre değişiklik göstermekle beraber yıllık 350-650 Euro gibi bir miktar alınabiliyor. Diğer ülkelerdeki yüksek lisans fiyatlarıyla kıyasladığınızda tek bir aylık taksidinden bile ucuz olabilir…

Üniversiteler ücretsiz olmasına rağmen başvuru şartları çok kolay. Lisans not ortalamanız 2,70 ve üzeri olmalıdır. Bu durum uyduğu taktirde sınavsız bir şekilde okullara başvurabilirsiniz.

Yüksek lisans için yurt dışına gittiğinizde ana dili İngilizce olmayan bir ülkeye giderseniz her zaman oranın da dilini öğrenme şansınız vardır ancak Almanya’da Almanca öğrenebilecek olmanın avantajı Avrupa’da pek çok ülkede konuşuluyor olması. Eğer çalışma hayatınızı da Avrupa’da başlatmak istiyorsanız Almanya dışında Hollanda, Lüksemburg, Avusturya gibi ülkelerde de öğrendiğiniz Almanca işinize yarayacaktır. Avrupa’da kalmayacaksanız bile Almanca Türkiye için de önemli bir ikinci dil…

Almanya’nın başka bir avantajı güçlü ekonomisi, sanayisi ve uluslararası markalarıyla yüksek lisanstan sonra kalmak isteyebileceğiniz bir ülke olması. Almanya Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden birisine sahip ve eğitim sisteminden tutun da sosyal düzenine kadar her şeyi epey oturmuş bir düzeni var.

Dezavantajları

Öncelikle Almanya iklim olarak oldukça soğuk ve sert bir bölge. Akdeniz ülkeleri gibi ne sıcak bir iklimi ne de sıcak insanları var. Almanya genelde pragmatik ve mantık çerçevesinde hareket eden insanlardan oluşuyor.

İkinci bir dezavantajı ise çok fazla Türk olması. “Bunun neresi kötü?” diyebilirsiniz ancak Almanya öğrenme döneminde etrafınızın Türklerle çevrili olması sizin açınızdan iyi olmayacaktır. Çünkü Türkle Almanya içerisinde değişik bir düzen kurmuşlar ve oraya gidip onlardan değilmiş gibi davranmak sizin için zor olabilir…

Almanya’daki üniversitelerde genellikle kendi alanınız üzerine yüksek lisans yapabilirsiniz. Farklı bir alana kaymak istiyorsanız Almanya ne yazık ki size kabul vermeyebilir.

İlginizi çekebilecek konular

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal