Executive MBA ve MBA Farkları Nelerdir?

Executive MBA ve MBA Farkları Nelerdir?

ABONE OL
31 Mart 2024, 22:30:25

Executive MBA ve MBA Farkları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere Executive MBA  ve MBA Nedir sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Özellikle son zamanlarda trend haline gelen MBA yaptım hususuna şu sıralar Executive MBA ifadesi eklenir oldu. Bizde sizlere MBA nasıl yapılır ve Ezecutive MBA faydaları nelerdir gibi cevapları bulurken, MBA yapmanın kariyer için faydalarını da belirteceğiz.

Executive MBA Nedir?

Halihazırda sektörün içinde olup iş anlamında tecrübeli kişilere yönelik bir yüksek lisans programıdır. Bu tanımlar elbette programların basit tanımlarıdır ancak iki program da tanımlandığı kadar basit değildir. İş yaşamıyla birlikte yürütüldüğünden çok daha ağır ve zorlayıcı bir programdır.

MBA Nedir?

Açılımı İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (Master of Business Administration) olup, yöneticilik kariyerine yönelen bir yüksek lisans programıdır. Executive MBA ise biraz daha üst düzey bir programdır.

 

MBA ve Executive MBA Arasındaki Farklar

  • En temel fark Executive MBA programına başvuracak kişilerde sektör deneyimi beklenir. Tüm program bu deneyim baz alınarak hazırlandığı için daha deneyimli kişiler için daha başarılı sonuçlar elde edilir. Üniversiteden mezun olur olmaz başvurabileceğiniz bir program değildir.
  • İki programın da kabul süreçlerinde kriterler birbirinden farklıdır. MBA kabul sürecinde GMAT puanı dikkat edilen bir unsurdur. İstenen minimum puan tercih ettiğiniz okula göre değişiklik gösterebilir.
  • MBA programı kapsamında çeşitli yönetim disiplinleri hakkında eğitim veriliyorken diğer programda genel olarak temel yeterliliklere odaklanılır.
  • Executive MBA programını tercih eden insanların genel beklentisi kendi yeteneklerini ve tecrübelerini geliştirmekken MBA programı öğrencilerinin amacı eğitim sırasında seçeceği alanda uzmanlaşmak ve daha iyi bir iş bulmaktır.
  • Executive MBA daha esnek bir ders programına sahiptir. Öğrenci kitlesini çalışan insanların oluşturması sebebi ile bu programda çoğu okul akşam eğitimleri, haftasonu eğitimleri veya yoğunlaştırılmış hafta eğitimleri şeklinde alternatifler hazırlar. Ekstra olarak ise çoğu ders online olarak da alınabilir. MBA ise çok daha yoğun bir eğitimdir. Son dönemlerde bu programı da kimi okullar esnetmeye çalışsa da eğitim süresi genellikle daha uzundur.
  • MBA programları EMBA programlarına göre daha teorik bir yapıya sahiptir. EMBA ise deneyimli kişiler ie beraber yürütüldüğü için daha pratik ve uygulamaya dayalıdır. Çoğunlukla öğrenciler kendir şirketlerinin içinde bulunduğu bir sıkıntı konusunda proje geliştirir.
  • Son dönemlerde özellikle Executive MBA programları için şirketler burs vermektedir. Firmalar, yöneticilerinin kendi yeteneklerini daha da geliştirerek şirket içi verimini arttırması için veya yaşanan bir problem hakkında köklü ve sürdürülebilir çözümler üretebilmesi adına onlara destek olmaya başladılar. Şirketinizin böyle bir desteği varsa herhangi bir ücret ödemeden eğitimi alabilirsiniz.

Daha Fazlasını Keşfedin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal