Geliştiriciler için hazırlanmış Arttırılmış Gerçeklik Kitleri

Geliştiriciler için hazırlanmış Arttırılmış Gerçeklik Kitleri

ABONE OL
25 Aralık 2022, 16:21:19

Geliştiriciler için hazırlanmış Arttırılmış Gerçeklik Kitleri, arttırılmış gerçeklik 21 yüzyılın en önemli teknolojik gelişmesi diyebiliriz. Geliştiriciler için hazırlanmış çok sayıda arttırılmış gerçeklik kitleri piyasada bulunmaktadır. Ürün gelişimi için önemli bir aşama olan geliştiricilere erişim sağlama AR için de geçerli. Apple ve Microsoft gibi şirketlerden açık kaynak seçeneklerine kadar ürüne özel tekliflerden, geliştiriciler için en iyi 10 artırılmış gerçeklik yazılımı geliştirme kitlerine göz atıyoruz.

Önümüzdeki yıl içinde Oyunlardan kurumsal ve perakende satışa kadar, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda kaliteli AR deneyimlerine olan talep artıyor. Kurumsal alan, özellikle Google Glass Enterprise ve Microsoft Hololens gibi ürünlerin, ürün tasarımı yaşam döngüsünün tüm düzeylerini, fikirden fabrika üretimine kadar dönüştürmeyi amaçladığı özellikle ilginç bir pazarı temsil ediyor.

Geliştirici kiti AR konusuna girmek isteyen programcılar için önemli bir araç. Her şirket farklı seviyelerde kitler sunuyor.

Arttırılmış Gerçeklik Kitleri

AR’ye girmek isteyen geliştiriciler, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli yazılım geliştirme kitlerine (SDK) sahiptir. Bazıları cihaza özeldir, bazıları belirli uygulamaları hedeflemektedir ve bazıları da tamamen açık kaynaktır.

Geliştiricilerin bakması için en popüler AR SDK’larından 10’unu sunuyoruz. Özellikle kurumsal uygulamalar için AR’ye girmeyi düşünüyorsanız, bunlar en iyi seçeneklerinizden bazılarıdır.

                            En İyi 10 AR SDK Kiti

Microsoft Karma Gerçeklik

Microsoft ile Karışık Gerçekliğin (Mixed Reality – MR) gerçekten olduğu konusunda hemfikirseniz, Microsoft’un Hololens ve Karışık Gerçeklik için SDK’sını kontrol etmek isteyeceksiniz.

Şirket, Windows Dev Center’ı aracılığıyla MR uygulamaları ve deneyimleri oluşturma konusunda bir dizi ücretsiz çevrimiçi öğreticinin yanı sıra geliştiricilerin Hololens kodlamasına aşina olmalarını sağlamak için birkaç açık kaynaklı proje sunuyor.

Hololens’in yanı sıra Microsoft’un Karma Gerçeklik Geliştirme Kiti, geliştiricilerin Acer, Dell ve Asus dahil olmak üzere üçüncü taraflarca piyasaya sürülen Windows karışık gerçeklik kulaklıkları için tasarım yapmalarına da izin verecek.

Apple ARKit

En son WWDC konferansında Apple gelecekteki AR yatırımına ilişkin büyük bir oyundan bahsetti. Geliştiriciler, iOS 11’in (şimdi herkese açık bir beta olarak kullanılabilir) piyasaya sunulmasından başlayarak, iPhone ve iPad için AR oluşturmak için Apple’ın SDK’sı ARKit’i indirebilecekler. ARKit, popüler Unity ve Unreal Engine gibi üçüncü taraf grafik motorlarıyla çalışır.

İPhone, akıllı telefon kamerası ve sensör kalitesi söz konusu olduğunda her zaman standardı belirlemiştir ve Apple, üstün AR deneyimleri sunmak için iPhone ve iPad’in başlığı altındaki teknolojiye bahis oynamaktan şüphesizdir. İPhone 8’in daha fazla AR odaklı donanıma sahip olacağı ve Apple’ın VR veya AR için kendi başa takılan ekranını geliştirebileceği söylentileriyle birleştirin ve yakın gelecekte Apple cihazlarında AR uygulamaları için büyük talep olabileceği açık. .

Apple’ın tüm teknolojisini sadece kendi ürün ve servisleri içerisinde tutma konusundaki itibarı göz önüne alındığında, geliştiriciler ARKit’in Apple ürünleri için optimize edilmiş AR deneyimleri ve uygulamaları yaratmanın (ve şirketin tercih ettiği) yolu olmasını beklemelidir.

Vuforia

Vuforia, PTC Inc. tarafından yayınlanan bir üçüncü taraf AR SDK’sidir. Vuforia, C ++, Java, Objective C ++ ve .Net için API’ler sağlar. Unity tabanlı AR uygulamalarının yanı sıra iO’lar, Android ve Tango cihazlarının geliştirilmesine olanak tanır. Vuforia ile oluşturulan herhangi bir uygulama en yeni iPhone’lar ve iPad’lerle ve Android OS 2.2 veya daha yenisini çalıştıran Android telefon ve tabletlerle çalışmalıdır.

Mayıs ayında Vuforia, geliştiricilerin mevcut 3D modelleri kullanarak nesneleri algılayabilen ve izleyebilen uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan Model Hedefler adlı yeni bir özellik ekledi. Vuforia ayrıca Vuzix M300 kurumsal akıllı gözlükleri de destekliyor (gösterilmiştir).

Vuforia’yı ve onunla ilişkili eklentileri ücretsiz olarak kullanmak istiyorsanız, görüntülerinize bir filigran yerleştirmeniz gerekir. Diğerleri için Vuforia, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak aylık 99 $ ‘dan başlayan çeşitli ücretli lisans planları sunar.

Google Tango

Google Glass’ın kuruluşa odaklanarak yeniden ortaya çıkmasıyla, geliştiricilerin Google’ın AR bilgi işlem platformu Tango’yu tanıması için iyi bir zaman. Tango, geliştiriciler için üç çeşide sahiptir – esas olarak 2D ve 3D oyunlar oluşturmayı hedefleyen bir Unity SDK ve Android uygulamalarını kodlamak için Java veya C’yi (Android Yerel Geliştirme Kiti aracılığıyla) tercih etmenize bağlı olarak, her dil için API’ler vardır.

Şu anda piyasada Tango ile iki akıllı telefon var – her ikisi de AR için optimize edilmiş sensör ve kamera teknolojisine sahip Lenovo’dan Phab 2 Pro ve Asus ZenFone AR. Şu anda en büyük ürün ekosistemine sahip olmasa da, Google’ın Tango’nun Apple’ın iOS cihazları için ARKit’i baskıladığı şekilde Android AR uygulama geliştirmesinde bir standart haline gelmesi için iteleyeceği iddia edilmektedir.

Wikitude

Wikitude SDK, ilk kez 2008 yılında piyasaya sürülen bloktaki eski SDK’lardan biridir. Ancak Wikitude teknolojisini her zaman güncel tutmuştur. AR dev kitlerinin standart çan ve ıslıklarına ek olarak – nesne tanıma ve izleme, 3D model oluşturma ve video yer paylaşımı dahil – bu yıl itibariyle Wikitube’un son sürümleri artık Eşzamanlı Yerelleştirme ve Haritalama (SLAM) teknolojisini destekliyor.

SLAM, birçok otonom otomobilin kendilerini bir ortamda izlemek için kullandığı teknolojiyle aynıdır. Wikitude, geliştiricilerin hedef işaretleyicilere gerek kalmadan ortamları eşlemelerine ve AR içeriğini görüntülemelerine olanak sağlamak için SLAM’den yararlanır. Bunun anlamı, geliştiricilerin gerçek dünyadaki nesneleri tanıyan uygulamalar oluşturabilmesidir. Wikitude, Android ve iOS cihazlarını yerel ve Javascript SDK’ları aracılığıyla destekliyor ve Vuzix, Epson ve ODG’den akıllı gözlük desteği sunuyor.

Şirket ücretsiz deneme sürümü sunuyor, ancak tam sürümü istiyorsanız Wikitude’un çeşitli lisanslama planlarından birini seçmek zorunda kalacaksınız. Bir kerelik ücret planı yaklaşık 2300 $ ‘dan başlar ve ek ürün desteği sunan bir abonelik paketi yıllık yaklaşık 2900 $’ dan başlamaktadır.

Kudan

Avrupalı ​​geliştiriciler AR geliştirme ihtiyaçlarınız için İngiltere merkezli Kudan’a göz atmak isteyebilirler. Wikitude gibi Kudan da basit görüntüleri ve nesneleri tanıma ve işaretsiz izleme için SLAM teknolojisini kullanıyor.

Özünde Kudan, C ++ ve Assembly dilinin bir kombinasyonu kullanılarak inşa edildi ve şirketin bunu başa takılan ekranlarda çalıştırmak veya minimum bellek alanına sahip bir yonga setine gömmek için ideal hale getirdiğini söylüyor. Kudan, yerel ve Java SDK’ları aracılığıyla iO’lar ve Android için destek sunuyor ve ayrıca Unity oyun motoruyla entegrasyonu destekler.

Kudan ücretsiz bir sürüm sunuyor, ancak bir işletme lisansı yıllık yaklaşık 1230 $ çalışacak.

ARToolKit

Açık kaynaklı artırılmış gerçeklik geliştirme hakkında ne düşünür dünüz? ARToolKit bu alanda sizi kollayacak. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu açık kaynaklı kütüphane tüm AR geliştirme kitlerinin en geniş platformlarını – Windows, Mac OS, Android, iOS, Linux ve çeşitli akıllı gözlükleri destekliyor.

Açık kaynak, artıları olduğu kadar eksileri ile gelebilir, ARToolKit en yeni ve en iyi teknolojileri entegre etmez. Bununla birlikte, Unity ile eklenti entegrasyonuna ve bazı basit nesne ve konum izleme yeteneklerine izin verir.

Yine de, sunduğu şeylerin fiyatı (0.00 $) ile tartışamazsınız, bu da onu araştırma, eğitim ve hobi AR geliştiricileri için ideal bir seçenek haline getirir.

Augumenta

Augumenta, AR geliştirme için şablon tabanlı bir yaklaşım benimsemektedir ve kurumsal uygulamalar için AR oluşturmayı hedeflemektedir. Platformun SmartPanel’i, geliştiricilerin endüstriyel makineler ve tıbbi cihazlar gibi diğer cihazlar için özelleştirilebilir panel arayüzleri oluşturmalarına olanak tanır.

Bununla birlikte, SmartAlert şablonu, belirli koşullar altında kullanıcılara uyarı ve kontrol gönderebilen uygulamaların oluşturulmasına izin verir. Temel bir örnek olarak, fabrika katında bir çift AR gözlüğü takan ve bir makine arızası konusunda uyarılan ve gerekirse makineyi devre dışı bırakma seçeneği verilen bir çalışanı düşünün.

Augumenta ayrıca, geliştiricilerin AR uygulamalarına el hareketi, ses ve dokunma kontrolü uygulamasını sağlayan bir Etkileşim Platformu SDK’sı üretir. Augumenta’nın SDK’sı üç çeşitte mevcuttur – Android Java, Unity 3D veya C / C ++ ve Google Glass, Hololens ve Epson Moverio dahil olmak üzere çeşitli akıllı gözlüklerle uyumludur.

Şirket, ihtiyaçlarınıza ve kullanım durumunuza göre fiyat teklifleri sunacak, aynı zamanda üç aylık ücretsiz bir deneme sunacaktır.

Bosch CAP

Teknik ve onarım uygulamaları için AR oluşturmakla özellikle ilgilenenler için Bosch, AR teknik dokümantasyon deneyimleri oluşturmak için Ortak Artırılmış Gerçeklik Platformunu (CAP) oluşturdu. CAP, geliştiricilerin etkileşimli AR onarım kılavuzları oluşturmak için metin, video, resim, ses, 3D modellerin yanı sıra diyagramlar ve teknik çizimler kombinasyonunu kullanmasına olanak tanır.

Bosch, CAP’ın çeşitli endüstrilere uygulanabileceğini, ancak şu anda servis ve onarım, satış ve pazarlama ve etkileşimli kullanım kılavuzları için otomotiv endüstrisine yoğun bir şekilde hedeflediğini söylüyor. SDK, Windows, Android ve iOS ile uyumludur.

EasyAR

EasyAR, Vuforia gibi SDK’ları ücretsiz bir alternatif olarak faturalandırıyor ve Android, Windows, Mac OS, iOS, Unity ve Windows 10’un Evrensel Windows Platformu’nu (UWP) destekliyor.

EasyAR SDK sına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hizmete kaydolmak, QR kod taraması, video oynatma, Unity desteği ve düzlemsel görüntü izleme de dahil olmak üzere ücretsiz AR araçları kütüphanesine anında erişim sağlar.

Daha fazlasını arayan geliştiriciler için EasyAR ayrıca ekran kaydı, 3D nesne izleme ve SLAM içeren 499 $ ‘lık bir pro sürüm sunuyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal portobet twitter
Ertesi Gün Hapı