GTA 6 sızıntısının sorumlusu için mahkeme kararı

GTA 6 sızıntısının sorumlusu için mahkeme kararı

ABONE OL
18 Temmuz 2023, 06:05:54

GTA 6 Geliştiricilerine Yapılan Siber Saldırıda Mahkeme Kararı Çıktı

GTA 6 geliştiricisi Rockstar Games, Uber ve Nvidia gibi büyük şirketlere siber saldırıda bulunan ve şantaj yaptığı iddia edilen 18 yaşındaki Arion Kurtaj için mahkeme kararı verildi. Kurtaj, 17 yaşındayken işlediği iddia edilen suçlardan dolayı yargılanmaya uygun olmadığına hükmedildi.

Arion Kurtaj, Lapsus$ adlı siber korsan grubunun üyesi olarak Rockstar’ın bilgilerine erişti ve yeni GTA oyununa ait bazı materyalleri sızdırdı. Bu olay sonucunda Kurtaj’a üç şantaj, iki dolandırıcılık ve altı Bilgisayar Suistimal Yasası ihlâli suçlaması yöneltilmişti.

Kurtaj, şirkete Slack üzerinden ulaşıp kaynak kodunu yayınlama tehdidinde bulundu. Bu olayın yanı sıra 17 yaşındaki başka bir genç de iki şantaj, iki dolandırıcılık ve üç Bilgisayar Suistimal Yasası ihlâliyle suçlanıyor. Ancak bu suçlamaların Rockstar Games’in bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgisi olmadığı belirtiliyor.

Psikiyatristler tarafından muayene edilen Arion Kurtaj, yargılanmaya uygun olmadığına hükmedildi. Bu karar, Kurtaj’ın suçsuz olduğu anlamına gelmiyor, sadece yargılanmaya uygun bir durumda olmadığını belirtiyor. Mahkeme, Kurtaj’ın suçlu olup olmadığına değil, suçları işlemeye teşebbüs edip etmediğine karar verecek.

GTA 6 Sızıntısı, Oyunun İlk Aşamalarını Gözler Önüne Serdi

Geçtiğimiz eylül ayında yaşanan GTA 6 sızıntısı, oyunun ilk aşamalarını gözler önüne sermişti. Bu sızıntıda, 90’dan fazla oyun fotoğrafı ve videosu ortaya çıktı. Rockstar Games, o dönemde bir “ağ problemi” yaşadıklarını ve sızdırılan materyallerin oyun için yapılan ön çalışmaları gösterdiğini belirtmişti.

Sonuç olarak, 18 yaşındaki Arion Kurtaj’ın GTA 6 geliştiricisi Rockstar Games’e yönelik siber saldırı ve şantaj girişimiyle ilgili mahkeme kararı çıktı. Kurtaj’ın yargılanmaya uygun olmadığına hükmedilen bu karar, suçlamalardan tamamen sıyrılmasını değil, suçlu olup olmadığına ilişkin değerlendirmenin yapılacağı bir durumu işaret ediyor. Ayrıca, geçtiğimiz eylül ayında yaşanan GTA 6 sızıntısı, oyunseverler arasında heyecan yaratmış ve oyunun ilk aşamalarını göstermiştir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal Portobet güncel giriş Ertesi Gün Hapı