Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Predictor Gebelik Testi

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Predictor Gebelik Testi

ABONE OL
12 Ocak 2023, 21:21:36

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Predictor Gebelik Testi nasıl kullanılmalıdır. Gebelik, vücudun tüm sistemleri üzerinde çeşitli etkiler yaratan bir süreçtir. Başlangıçtan doğuma kadar, hem fiziksel hem de ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hormon düzeylerinde hızlı değişiklikler meydana gelir ve bu değişiklikler memelerde dolgunluk, karnın alt kadranında şişkinlik ve hassasiyet, idrar yapma sıklığında artış, bulantı ve kusma gibi sindirim sistemi değişiklikleri ve vajinal salgıların artışı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu belirtiler gebelik tanısı için gerekli testleri yapmaya yönlendirir.

Hamilelik Testi Nedir?

Gebelik tanısı konulması için kullanılan testler arasında hCG hormonunun ölçümü en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Bu hormon döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesiyle birlikte hızla salgılanır. Bu yüzden, hCG seviyesinin artması gebeliği doğrulayan bir belirtidir. Ancak, bazı durumlarda hCG seviyesi normalden daha yüksek olabilmektedir. Bu nedenle gebelik tanısı için ek olarak ultrason taraması da kullanılabilir. Bu tarama, rahim içinde bir bebeğin varlığını veya yerleşiminin yerini tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Hamilelik Testi Nasıl Çalışır?

Hamilelik testleri, idrar veya kan örneklerinde hCG hormonunun varlığını tespit etmek için kullanılmaktadır. HCG hormonu, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden itibaren embriyon tarafından salgılanır. Hamile kadınların idrarı ve kanında hCG hormonunun seviyesi yüksektir. Bu testler, hamileliğin erken evrelerinde bile kullanılabilmektedir. Hamileliği doğrulamak için en yaygın yöntemlerden biridir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi, gecikmiş adetin ilk gününden daha erken veya beklenen gebelik tarihinden yaklaşık 2 hafta sonra yapılmalıdır. Zigot rahim duvarına yapışana kadar hCG hormonu salgılanmaz, bu nedenle 10 günlük gebelikten önce bir test yapılmamalıdır. Testin nasıl yapılacağını ve sonucun nasıl yorumlanacağını öğrenmek için kullanım talimatlarını okuyun. Test sonucu, belirlenen süreden sonra (1 ila 5 dakika arasında) kontrol edilmelidir. Eğer testte iki çizgi belirlenirse, jinekologa başvurmalısınız. Ancak, bir testin sonucuna güvenemezsiniz, 1-3 gün içinde tam bir güven için tekrar test yapmanız gerekir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testi, gecikmiş adetin ilk gününden daha erken veya beklenen gebe kalma gününden yaklaşık 2 hafta sonra yapılması önerilmektedir. Bu süre, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yapışması ve hCG hormonunun salgılanmaya başlaması için yeterli zaman sağlar. Ancak, her kadının döllenme süreci farklıdır. Yumurtlamanın tam zamanını takip etmek için takvim tutmak, kendinizi dinlemek ve yumurtlamanın temel sürecini bilmek önemlidir. Doktor görüşüyle desteklenen ve en az 1.5 hafta içinde yapılan hamilelik testi, kadının durumunu en güvenli şekilde belirleyecektir.

Doğum Kontrol Hapı Fiyatları Hakkındaki Yazımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yanlıştır?

Eğer testi beklemediyseniz ve pozitif sonuç alırsanız, panik yapmak yerine jinekolojik bir muayene yaptırmanız önerilmektedir. Çünkü testin yanıltıcı sonuçlar verebilme olasılığı vardır. Bunun nedeni teknik bir hata, jinekolojik patolojiler veya dış gebelik (ektopik gebelik) gibi durumlar olabilmektedir. Bu nedenle, pozitif bir test sonucu sadece hamileliğin ilk işaretidir. Sonuç kesin olarak jinekolojik bir muayene ile doğrulanmalıdır.

Yanlış Pozitif Sonucun Ana Nedenleri

Hamilelik testi, hamileliğin varlığını gösteren bir sonuç verirken, yanlış pozitif sonuç, hamileliğin yokluğunda hamileliği gösteren bir sonuçtur. Bu sonuç, testin yanlış kullanılması, kusurlu bir test veya evlilik, doğum sonrası dönem, düşük, kürtaj, tüp bebek için hazırlık veya onkopatolojik durumlar gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Özellikle eğer yanlış pozitif bir sonuç alırsanız. Jinekolojik bir muayene yaptırmanız ve doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Çünkü bu durum ciddi komplikasyonlar ve patolojilerin varlığını gösterebilmektedir.

Yanlış Negatif Sonucun Ana Nedenleri

Hamilelik testi, hamileliğin varlığını belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Ancak, bazen testin sonucu yanlış negatif olabilmektedir. Bu, hamileliğin gerçekten mevcutsa bile, testin olumsuz sonuç verdiği anlamına gelir. Yanlış negatif sonuçların nedenleri arasında, adetten önce hamileliğin meydana gelmesidir. Düşük yapma riski, diüretik ilaçların kullanımı ve testin teknik hataları bulunmaktadır. Eğer test negatif olmasına rağmen, kadın belirli hamilelik belirtileri yaşıyorsa, bir jinekoloğa görünmesi önerilmektedir.

Şüpheniz Varsa Ne Yapılmalı

Hamilelik testleri doğru sonuçlar vermeyebilmektedir. Örneğin, iki farklı test farklı sonuçlar gösterebilmektedir. Kanlı bir akıntı olabilecek veya belirli bir hamilelik belirtisi olmayabilir. Bu durumlarda, hamilelik konusunda şüpheniz varsa, en iyisi bir jinekologla randevu almak ve sorununuzu kapsamlı bir şekilde incelemesini istemektir. Ayrıca, istenmeyen veya doğrulanmamış gebeliklerden kendi başınıza kurtulmamaya özen gösterin. Testin yanlış pozitif sonuç vermesinin gerçek nedenini bulun. Her durumda, sadece test sonucuna dayanarak, cezai kürtajlara başvurmamalı, eczaneden doğru hapları almamalı veya halk ilaçları kullanmamalısınız. Bu tür eylemler ciddi sonuçlar ve komplikasyonlarla dolu olabilmektedir. Eğer hamileliğinizi doğrulatmak veya reddetmek gerekiyorsa, en iyisi bir jinekolog veya tıbbi profesyonelden yardım alın. Bu nedenle, size sunulan hizmetimiz, yüksek nitelikli obstetrik, jinekolojik ve neonatolojik tıbbi bakım sağlamak amacıyla, modern bir tıbbi kurumdur. Zamanında teşhis ve yetkin tedavi bir kadının üreme sağlığını koruyacak ve diğer olası riskleri ortadan kaldıracaktır.

Adet Geciktirici Hap Fiyatı Hakkındaki Yazımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Hamilelik Testi Sonuçları

Hamilelik testi sonuçları genellikle pozitif olarak doğrudur. Ancak, negatif bir sonuç almış olsanız bile hala hamile olma ihtimaliniz vardır. Özellikle, negatif bir sonucunuz var. Ancak adetinizin geciktiğinden endişe ediyorsanız, birkaç gün bekleyin ve tekrar test yapın. Eğer sonuçlar hala negatif ise, doktorunuzla konuşun ve hamileliğinizi teyit etmek için diğer testler yaptırın.

Ne Zaman Hamile Kaldım

Hamilelik testleri, idrarınızda gebelik hormonu olan insan koryonik gonadotropin (HCG) varlığını tespit etmek için kullanılmaktadır. Hamilelik sırasında vücudunuzda HCG seviyesi yükselir. Testler, adet döneminizin ilk günlerinden itibaren pozitif sonuç verir. Daha hassas testler ise, hamileliğinizin erken dönemlerinde bile pozitif sonuç verebilmektedir. Bazı testler, idrarınızdaki HCG düzeyine göre ne zaman hamile olduğunuzu tahmin edebilmektedir.

Predictor Gebelik Testi

Predictor Express Test, hamileliği hızlı bir şekilde tespit etmek için kullanılan bir hamilelik testidir. Bu test, idrar örneğinde gebelik hormonu olan insan koryonik gonadotropin (hCG) varlığını ölçer. Test sonucu, sadece 1 dakika içinde elde edilir ve doğruluk oranı %99’un üzerindedir. Test herhangi bir zamanda kullanılabilmektedir. Ancak idrar örneği alınmadan önce aşırı sıvı alımından kaçınılmalıdir. Düzensiz adet döngüleri olan kadınlar, son adet oldukları ayın en uzun döngüsünü temel alarak testi yapmalıdır. Test, idrar çıkışı sırasında uygulanılmaktadır. Sonuçlar 1 dakika bekledikten sonra okunur. Pozitif bir sonuç, iki pembe çizgi veya bir çizginin diğerine göre daha soluk olmasıdır.

Predictor Gebelik Testi Fiyatı

Predictor hamilelik testi fiyatı 25 – 60 TL arasında değişmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal portobet twitter
Ertesi Gün Hapı