Hızlı Uyku Uyuma, Uyku Bozukluğu

Hızlı Uyku Uyuma, Uyku Bozukluğu

ABONE OL
04 Nisan 2024, 10:30:17

Hızlı Uyku Uyuma, Uyku Bozukluğu

Son zamanlarda çok sık karşılaştığımız konulardan bir tanesi olduğu için özellikle bu konuda bir şeyler yazmak istedik. Genellikle sınava hazırlık aşamasında olan öğrenciler sınav gecesi veya o yıl kaygılarının yükselmesinden kaynaklı uyku bozukluğu yani uyku uyuyamama, uykuya dalamama problemi yaşayanlar için hızlı uyku uyuma tekniğinden bahsedeceğiz. Bu sorun tabi ki sadece sınava girecek öğrenciler de değil ayrıca yetişkinlerde de çok sık görünen bir problem. Çünkü adı üstünde stres kaynaklı uyku bozukluğu. Yüksek lisans tezlerinin stres olan çalışmalara bakıldığında, çalışma ve araştırmalarında bu yönde olduğu görülüyor.

Uyku uyuyamama sorununa bakıldığında genellikle “hayal kurmaya bağlı veya rutin düşüncelerin meşgul etmesi kaynaklı ” olduğu görülüyor. Peki bu hayallerden veya beyni meşgul eden rutin günlük düşünceler neden beynimizi sarıyor ve herkesin mışıl mışıl uyuduğu bu durumlarda bizler sabaha kadar acı çekiyoruz.

En önemli çözüm yatağa kesinlikle rahatlamış ve duru bir beyin ile girmek olacaktır.

Bunun olmasının bir nedeni, yattığınızda beyninizin günlük problemlerden kurtulmak için hayal dünyasına sığınması olabilir. Bu durumda genellikle hayaller direk sonuca ulaşılır ve otomatik olarak mutluluğa kavuşan hayaller vardır. Bu kişiler hayal kurmaktan uyku uyuyamıyorum diye nitelendiriyorlar bu problemi genellikle ve çok söyleyemiyorlar. Çözümü ise hiç bir şey düşünmeden geçirmeye çalışıyorlar ama aslında gerçek olan çözüm hiç bir şey düşünmemek değil, hayallerin yerine sıkıcı ve uykunuzu getirecek başka bir şey düşünmek olmaktır. Çünkü beyniniz hiç bir şey düşünmeden yapamaz. Düşüneceğiniz şey uyku olabilir örneğin.

Diğer bir sorun ise günlük problemler ve rutin planların uyumadan önce gözden geçirilmesi amacıyla düşünülmesi kaynaklı. Bu çalışmaların ise yattığınız sırada değil kesinlikle yatmadan önce bir kağıda yazarak yapmak sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Hızlı uyku uyuma

Gelelim son zamanların en önemli ve hızlı çözümü olan”hızlı uyku uyuma” metoduna. Bu metod Harvard Üniversitesi’nden Dr. Andrew Weil 4-7-8 tekniği adını verdiği metot olmakla birlikte geçmiş yıllarda sosyal medyadan duyurdu. Uyku uyuma zorluğu çekenlerin bu metod ile hızlıca uyuyabileceğini belirten doktor iseşu şekilde uygulama yaptırıyor.

  • Öncelikle yatağınıza yattınız ve uyuyamadığınızı fark ettiniz. İlk yapmanız gereken nefesinize odaklanmak ve kendinize 1.dk vermeniz. Dilinizi  üst dişlerinizin arka kısmına değecek pozisyonda tutun.
  • Şimdi diliniz bu pozisyonunuzu korurken Ağzınızı kapatıp burnunuzdan 4’e kadar yavaş yavaş sayarak nefes alın. bunların tamamını yaparken nefesinize odaklanmaya devam edin. Çünkü doktor nefes ile beyin arasında bir koordinasyon olduğuna dikkat çekiyor.
  • Nefesinizi tutun ve içinizden 7 kere sayın.
  • Nefesinizi verirken 8’e kadar sayın.
  • Bu işlemi 3 defa daha yapın.
  • Toplamda 76 saniye geçmiş olacak.

Çoğu kişi genelde 60. saniyede uyumuş oluyor!

Şu anda bunu ofiste veya toplu taşımada giderken mobilde okuyorsanız hemen denemeye çalışmayın, çünkü hızlıca uykunuz gelebilir. Akşam saatlerinde denerseniz sizin için faydalı olabilir, çünkü biz denedik ve çalışıyor.

Bu metodu denerken kesinlikle sadece nefes almaya ve metoddaki sayım işlemlerine odaklananın.

Sonuçlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın. Şimdiden tatlı rüyalar..

Daha Fazlasını Keşfedin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal Portobet güncel giriş Ertesi Gün Hapı