Sanal Dünyanın Önemli Oyuncuları

Sanal Dünyanın Önemli Oyuncuları

ABONE OL
22 Mart 2024, 21:07:32

Sanal Dünyanın Önemli Oyuncuları

İnternetin hayatımızda önemli bir yer tutmasının ardından artık sahada sanal dünyanın önemli oyuncuları konuşulmakta. Şimdi sırasıyla günümüzde son dönemlerde parlamış olan bu sanal dünyanın önemli oyuncuları kimlerdir inceleyelim.

REED HASTİNGS-NETFLİX

Netflix’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Reed Hastings Bowdoin Collega’da iyi bir matematik eğitimi görmüştür. Ayrıca bir dönem de deniz kuvvetlerinde astsubaylık yaptığı bilinmektedir. ABD hükümeti tarafından geliştirilen bir proje kapsamında Svaziland’a gitti ve bir süre burada matematik öğretmenliği yaptı. Afrika’da yaşadığı bu deneyimlerin hepsinin kendi hayatında bir katkısı olduğunu belirtmiş, girişimcilik ve risk alma becerisinin gelişmesinde burayı önemli bir nokta olarak görmüştür. 2 yılın ardından Stanford’u kazanan Hastings, burada bilgisayar mühendisliği bölümünden yüksek lisans diplomasını almıştır. Kısa bir süre kendi yazılım şirketini kuran girişimci, kurduğu şirketten kazandığı deneyimlerin kendisi için önemli olduğunu özellikle belirtiyor. Bundan sonraki süreçte ise Marc Randpolh ile birleşip Netflix’i kurdular. İlk kurulduğunda müşterilerine kargo vasıtası ile film kiralıyorlardı. Şirketin büyümesi devam etti. İlk dizilerini 2013 yılında House of Cards olarak belirlediler ve ardından kendi dizilerini de çekmeye başladılar. Akabinde Netflix’in hisse senetlerinde 3 kat büyüme tespit edildi. Çalışanlarına tanıdığı imkânlarla da başarı ivmesini hiç düşürmeden devam etti. Reed Hastings, başarılı olabilmek için spesifik bir nokta belirlemenin ilk nokta olduğunu söylüyor. Rekabetin önemli olduğunu her fırsatta dile getiren girişimci, rakiplere göre konum almanın da önemini belirtiyor.

JEFF BEZOS-AMAZON

Amazon.com’un kurucusu olan CEO aynı zamanda Washington Post gazetesinin de sahibidir. Küçük yaşlardan beri bilgisayar ve teknolojiye olan ilgisi daha sonra Amazon’un kurulmasıyla somut halini aldı. Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği lisansını aldı. Mezun olduktan sonra Wall Street’te kazancı bol olan mesleğini bırakıp dünya çapında bilinen bir e-ticaret önderi oldu. Şirketin ilk başarısı beklenmedik kadar büyük oldu. İlk aşamada kısıtlı kategorilerde hizmet verirlerken ilerleyen yıllarda daha fazla sektöre yayıldı. 2007 yılında tasarladığı ‘’Kindle’’okuma cihazı piyasaya çıktı. Bu ürün o kadar çok sevildi ki, satın alınan kitap adetinden çok daha fazla rakamlara ulaştığı açıklandı. Aynı yıl kendi dizi ve filmlerini de oluşturabilecekleri bir stüdyo projesine geçildi. Bütün bunların sonucu olarak Bezos’un net değeri 2017 yılında 72.8 milyar dolar olarak belirlenmiştir. Böylece Bill Gates ve Warren Buffet’ten sonra dünyanın en zenginleri arasında üçüncü kişi olarak belirlendi.

DANİEL EK- SPOTİFY

Daniel Ek İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü mezunu olan Ek, okulunu yarıda bırakmış ve hayalini ettiği projelerin peşinden gitmiştir. Daniel Ek henüz 13 yaşındayken kendi web sitesini kurmuş ve buradan ilk parasını kazanmaya başlamıştır. Başlangıçta 100 dolar kazanan Ek zamanla kazancını 5000 dolara kadar çıkarmıştır. Yükselmesi hiç durmadı ve lise yıllarına geldiğinde adını çok daha fazla duyurmaya başladı. Aylık kazancı 50 bin dolara kadar ulaşan Ek, kendi ekibini kurmaya karar verdi ve teknolojik yatırımlarına devam etti. ‘’Advertigo’’ adında reklam şirketini kurdu ve bunun haricinde iki firmada daha CEO’luk görevini üstlendi. Bütün bu girişimlerin, adımların sonucunda hayalini kurduğu Spotify’ı arkadaşı Martin Lorentzon ile birlikte kurdu. Bu girişimle korsan müzikle rekabet içine girerek profosyonel olan müzik dünyasının da ilgisini çekmiştir. Günümüzde 140 milyondan fazla kullanıcısı olan uygulamayı, daha büyük kitleleler tarafından ulaşılması için çalışmalarına devam etmektedir. Henüz 35 yaşında olan Ek, en genç milyarderler arasında yerini almaktadır.

BRİAN CHESKY-AİRBNB

Gitgide popülerleşen dünyanın birçok yerinde ucuza konaklama imkanı sunan Airbnb kurucularından biri olan Chesky orta gelirli bir ailenin çocuğuydu. Los Angeles’ta endüstriyel dizayn firmasında çalışmaları olmuştur. Fakat hayalindeki işin bu olmadığı farketmesi üzerine bu işi bırakıp San Francisco’da yaşamaya başlamıştır. Aslında firmanın hikayesi de tam olarak burada meydana gelmiştir. Yaşadıkları evin kirasını ödeyemeyen Chesky ve arkadaşı Joe konakladıkları odalarını kiraya vermeye karar verdiler. Böylelikle Airbed and Breakfast adında sitelerini kurdular. Şirketleri için yatırımcı aramaya koyulan iki genç sürekli reddedilmiştir. Şirket kurulma aşamasından 1 yıl sonrasına kadar hiçbir talep olmamış ve sonucunda borçları gitgide artmıştır. Yetersiz kaldıklarını kabul eden Chesky Craigslist kullanıcılarıyla irtibata geçti ve Airbnb ile işbirliği teklif ettiler. Bu işbirliği sonucunda Airbnb büyüme evresine hızla geçmiş ve binlerce kiralık ev ilanı verilmiştir. Bugün 192 ülkeden fazla yerde 20 milyona yakın kişiye konaklama hizmeti sunmaktadır.

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal Portobet güncel giriş Ertesi Gün Hapı