Yenilenmiş ürünler ile ilgili satış kapsamı genişledi

Yenilenmiş ürünler ile ilgili satış kapsamı genişledi

ABONE OL
18 Nisan 2023, 11:44:57

Teknolojik Ürünler de Artık Yenilenebilecek

Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı yönetmelik, ürün yenileme merkezlerinin faaliyet alanını genişletiyor. Artık cep telefonu ve tabletlerle sınırlı olmayan, kullanılmış bilgisayar, akıllı saat, oyun konsolu ve modem gibi teknolojik ürünler de bu merkezlerde yenilenecek ve yeniden satışa sunulabilecek.

Ekonomim’in haberine göre, Ticaret Bakanlığı yönetmeliği ilgili standartlara uygun hizmet yeri yeterlilik belgesine sahip ürün yenileme merkezlerinin belirtilen tüm ürünler için yenileme yapabileceklerini belirtiyor. Yenileme işlemi yapılan ürünler için üretici veya ithalatçı ile yetkili servis sözleşmesi imzalanabilecek ve bu ürünler için zorunlu olan yetkili servis istasyonlarından biri olarak faaliyet gösterebilecekler.

Yenileme yetki belgesi verilmesinde aranan ödenmiş sermaye şartı 10 milyon TL’den 30 milyon TL’ye yükseltildi. Ödenmiş sermayesi 30 milyon TL’den az olan yenileme yetki belgesine sahip ticari işletmeler, 1 Ocak 2024 tarihine kadar sermaye tutarını tamamlamak zorunda.

Uzaktan iletişim araçları kullanarak satışa sunulan yenilenmiş ürünler, kullanılmamış mallardan ve diğer kullanılmış mallardan ayırt edilebilir şekilde ayrı bir kategori içinde satılması zorunlu hale getirildi.

Ayrıca, pil kapasitesi %85’in altında olan kullanılmış cep telefonlarının yeniden satışa sunulabilmesi için pillerinin değiştirilmesi gerekiyor. Bu sayede, tüketicilere daha kaliteli ve uzun ömürlü ürünler sunulmuş olacak.

Artık teknolojik ürünler için de yenileme merkezi imkanları sunulacak olması, tüketicilerin bütçelerine uygun fiyatlarla daha kaliteli ve fonksiyonel ürünlere sahip olmalarını sağlayacak. Aynı zamanda doğa dostu bir seçenek olduğu için çevre korumasına da katkı sağlayacak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal