Tezsiz Yüksek Lisans / MBA

Tezsiz Yüksek Lisans / MBA

ABONE OL
23 Mart 2024, 22:31:08

Tezsiz Yüksek Lisans / MBA

Her geçen gün diplomanızın eskidiğini ve etrafınızdaki herkesin eğitimine yeni bir şeyler eklediği dünyamızda artık diplomaların raf ömrü 5 yıldır. Sizde diplomanızı ve bilgilerinizi yenileyerek eğitiminizi sürekli arttırarak devam etmelisiniz. Tezsiz MBA yani tezsiz yüksek lisans eğitim alanında 2 yarıyıl bulunmaktadır. Bu alanda eğitim sürecinin tamamlanması için tez gerekmez. Genellikle özel yüksek öğrenim kurumlarında tezsiz yüksek lisans ücretleri ile tezli yüksek lisans ücretleri arasında belirgin bir fark bulunmaz.

 MBA Nedir?

MBA “Master Business Administration” kelimelerinin açılımıdır. Genellikle ülkemizde İşletme Yüksek Lisans programının cazip hale gelmesi için kullanılmıştır. MBA programlarının İngilizce olmasından dolayı kullanımı artmıştır ama günümüzde Türkçe MBA programları da mevcuttur. En genel anlamı ile ifade etmek gerekir ise MBA; İşletme yönetimi alanında master yapmak anlamını taşımaktadır. Kişiler kendilerini bu alanda yükseltebilmek, kendilerine artılar katabilmek ve kariyerlerini profesyonel şekilde sürdürebilmek adına bu alanda tezli / tezsiz yüksek lisans eğitimi alabilirler.

Tezsiz Yüksek Lisans Eğitiminin Artıları

Bu eğitim, ilgili alanda bilimsel düzeyde yetkinlik kazanmak için yapılır. Özel sektör iş alımlarında tezsiz yüksek lisans mezunları lisans mezunlarına göre bir adım öndedir. Şirketler lisans mezunu yerine bir yüksek lisans mezunu almak isteyeceklerdir. Hali hazırda çalıştığınız şirkette üst pozisyonlara terfi etmeniz daha kolaydır. Ayrıca o işin artık uzmanı olduğunuza dair gerekli donelerinizin de arttığını unutmayın.

Tezsiz Yüksek Lisans Ders Programı-Müfredat

Program 2 yarıyıl ve toplam 1 yıldan oluşur. Yarım dönem daha uzatma hakkınız bulunmaktadır ancak her üniversitenin ve programın müfredatı birbirinden farklıdır. Genel olarak ise ders programları toplam 10 dersten oluşmaktadır.

Tezli Yüksek Lisansa Geçiş

Tezsiz yüksek lisans Öğrenciler kabul şartlarını yerine getirmeleri durumunda tezli yüksek lisansa geçebilmektedir. Geçiş başvuruları ilgili üniversitenin enstitü veya öğrenci işlerine yapılmaktadır. Ayrıca, tezsiz yüksek lisansta geçilmiş olan dersler tezli yüksek lisans programlarındaki derslerin yerine sayılabilmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Fiyatları

MBA Tezsiz yüksek lisans programlarında özel ve devlet üniversiteleri arasında fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Yüksek lisans ücretleri her yeni öğrenim yılında güncellenmektedir. Tezsiz yüksek lisans ücretleri için öğretim kurumlarının şahsi web sitelerini incelemek sizlere en doğru yönlendirme olacaktır.

14.10.2018

Üniversite Adı Program Adı Tezli/Tezsiz
ACIBADEM MEHMET ALİ AYDINLAR ÜNİVERSİTESİ ACİL HEMŞİRELİĞİ Tezsiz
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ACİL TIP HEMŞİRELİĞİ Tezsiz
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ ADLİ BİLİMLER Tezsiz
  ADLİ BİLİMLER Tezsiz
FIRAT ÜNİVERSİTESİ AFET VE KRİZ YÖNETİMİ Tezsiz
  AFET YÖNETİMİ Tezsiz
GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ AFET YÖNETİMİ Tezsiz
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ AFET YÖNETİMİ MÜHENDİSLİĞİ Tezsiz
  AĞIZ, DİŞ VE ÇENE RADYOLOJİSİ Tezsiz
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ AİLE DANIŞMANLIĞI Tezsiz
  AİLE DANIŞMANLIĞI Tezsiz
MERSİN ÜNİVERSİTESİ AİLE EĞİTİMİ VE DANIŞMANLIĞI Tezsiz
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ AİLE HUKUKU Tezsiz
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ AİLE PSİKOLOJİSİ Tezsiz
ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ AİLE VE EVLİLİK DANIŞMANLIĞI Tezsiz
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ Tezsiz
  AKDENİZ DÜNYASI ARAŞTIRMALARI Tezsiz
  AKDENİZ ESKİÇAĞ ARAŞTIRMALARI Tezsiz
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ AKILLI MÜHENDİSLİK SİSTEMLERİ Tezsiz
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ AKTUARYA BİLİMİ Tezsiz

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal