YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

ABONE OL
17 Mart 2024, 10:30:22

YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Yükseköğretim Kurulu, YÖKDİL Sınavı’nın 2019 yılı sonbaharından itibaren YÖK’ün kontrolünde ÖSYM tarafından gerçekleştirileceğini duyurdu. Bu yıl gerçekleşecek 2. YÖKDİL Sınavının tarihi belli oldu. Toplamda 7.’si gerçekleşecek olan YÖKDİL sınavına ait detaylar yazımızda.

Alanına özgü tek yabancı dil sınavı olan YÖKDİL’in geçen sene kurulun koordinasyonunda, Ankara Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşmişti. Yükseköğretim Kurumu; Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavının 3 kasım 2019 tarihinde, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) koordinasyonunda uygulanacağını açıkladı.

YÖK tarafından yapılan açıklamalarda “Yeni YÖK olarak yükseköğretim sistemimizde ilk kez uygulamaya koyduğumuz ‘alana özgü tek yabancı dil sınavı’ olan YÖKDİL, bilindiği üzere YÖK’ün koordinasyonunda Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi tarafından müştereken uygulanmaktaydı. YÖKDİL Sınavı’nın sürdürülmesindeki katkılarından dolayı Anadolu ve Ankara Üniversitelerine teşekkür ederiz. 2019 yılı bahar dönemi sınavı başarıyla gerçekleştirilmiş olan YÖKDİL, 2019 yılı sonbaharından itibaren artık ÖSYM tarafından yine YÖK’ün koordinasyonunda ‘Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler’ alanlarında uygulanmaya devam edecektir. 2019 yılı sonbahar dönemi YÖKDİL Sınavı 3 Kasım 2019 tarihinde ‘Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce’ dillerinde ‘Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler’ alanlarında yapılacaktır. ‘Akademisyen dostu yeni YÖK’ olarak kurguladığımız YÖKDİL Sınavı yine YÖK’ün koordinesinde ÖSYM tarafından yapılmaya devam edilecek olup, sınav tarihlerine ilişkin bilgi her yıl ÖSYM’nin sınav takviminde yer alacaktır” denildi.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal