Yüksek Lisansı Ne Zaman Yapmalıyım?

Yüksek Lisansı Ne Zaman Yapmalıyım?

ABONE OL
16 Mart 2024, 22:30:22

Yüksek Lisansı Ne Zaman Yapmalıyım?

Üniversiteyi bitirmeye yaklaştığınızda veya bitirdiğinizde aklınızda şu sorunun olma ihtimali çok yüksek: “Yüksek lisansı ne zaman yapmalıyım?”. Yani okuldan hemen sonra mı, bir sene ara verip öyle mi yoksa biraz çalıştıktan, tecrübe edindikten sonra mı?

Tabii bu soruyu yanıtlayabilmek için öncelikle yüksek lisans yapmak isteyip istemediğinize, hangi bölüm üzerine nerede okumak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Ardından zamanını düşünebilirsiniz.

En başta saydığımız seçeneklerin hepsinin kendisine göre farklı avantajları olacaktır bu yüzden hangisinin avantajlarının daha çok işinize yarayacağını belirlemeniz gerekiyor öncelikle. Sonrasında “Yüksek lisansı ne zaman yapmalıyım?” diye kendinize sorabilirsiniz…

Hemen Başlayabilirsiniz

İlk olarak üniversiteyi bitirdikten sonra hemen yüksek lisansa başlamanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedelim. Üniversiteyi bitirir bitirmez yüksek lisans yapmaya başlarsanız eğer bilgileriniz taze olacağından büyük kolaylık yaşarsınız. Kavrayışınız çok daha hızlı olabilir.  Dezavantajı ise  4 sene okul hayatı yaşayıp (bölümünüze göre değişir) en azından üzerine aralıksız 2 yıl (seçtiğiniz programa göre değişir) ekleyeceksiniz ve bu hiç ara vermeden çok uzunca bir süre akademide kalmak demek oluyor. Yani bu durum sizi bunaltabilir ayrıca lisans ve yüksek lisans döneminizde tam zamanlı bir işte çalışamayacağınızdan hatta part time bir işte bile zorlanacağınızdan ekonomik anlamda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

“Boşluk” Verebilirsiniz

İkinci olarak üniversiteyi bitirdikten sonra bir veya birkaç yıl akademik kariyere ara verme seçeneğiniz var. “Bu süreçte ne okuyacağım ne de çalışacağım, bambaşka şeyler yapacağım” diyorsanız eğer buna “gap year” deniliyor.  Gap year’ı kısaca açıklayacak olursak ; üniversiteden önce veya sonra akademik hayata 1 yıl kadar ara vermek anlamına geliyor. Genellikle üniversiteyi bitiren ve akademik kariyerine yüksek lisansla devam etmek isteyen öğrencilerin eğitim hayatlarına bir sene verdikleri araya “gap year” yani “boşluk yılı” deniyor. Bu durumun size katabileceklerini daha önce uzun uzun açıkladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dezavantajları ise siz gezip, görüp, öğrenirken çalışmaya başlayan arkadaşlarınızdan iş akışı anlamında biraz geride kalmanız olabilir ancak “gap year”ı iyi değerlendirdiğiniz taktirde bu boşluklar kapanacaktır.

Çalışırken Devam Edebilirsiniz

Üçüncü seçeneğimiz ise iş hayatına atılıp biraz çalıştıktan sonra yüksek lisans yapmak. Bu seçenek iş hayatını bölmek, ara vermek anlamına gelmek zorunda değil elbette ama yüksek lisans yaparken aynı zamanda çalışmanın kolay olmadığını söylemek zorundayız. Üniversiteyi bitirdiyseniz hatta çalışmaya başladıysanız ve hala kendinize “Yüksek lisansı ne zaman yapmalıyım?” diye soruyorsanız eğer zaten bu aşamaya kalmışsınız bile demektir.

Şöyle bir durum var; tezsiz yüksek lisans programlarının tamamına yakınında dersler çalışanların takip edebileceği şekilde hafta içi akşam saatlerinde ve hafta sonu yapılmaktadır. Böyle bir program tercih edebilirsiniz.

Ancak MBA veya Executive MBA gibi özel bir program seçecekseniz eğer zaten belli bir çalışma tecrübenizin olması gerekmektedir.

Daha Fazlasını Keşfedin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal