Yüksek Lisans ve Doktora Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli

Yüksek Lisans ve Doktora Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli

ABONE OL
20 Mart 2024, 10:30:24

Yüksek Lisans ve Doktora Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli

Yüksek lisans ve Doktora (Lisansüstü) yapmadan önce aslında hepimizin dikkat etmesi gereken çok etken var. Bunlar neler olabilir diye düşündüğümüzde bu konuyu yüksek lisans ve doktora yapan kişilere sorduk. Özellikle seçimlerini neye göre yaptıklarını ve kararlarını nasıl verdiklerini sorduk. Aldığımız cevaplar aslında çok da şaşırtmadı. Aldığımız cevaplardan şehirlere göre baktığımızda ise İstanbul harici Ankara, İzmir, Adana gibi illerde lisansüstü programlara kayıt yaptıran kişiler özellikle alternatif olmamasından dolayı üniversitelerini seçtiklerini ifade ediyorlar.

İstanbul’da lisansüstü eğitimini alan ve kayıt yaptıran kişiler ise özellikle vakıf üniversitesi yüksek lisans programlarını seçtiklerini ifade ediyorlar. Bu seçimlerindeki en önemli etken ise ders saatlerinin kendilerine uygun olması. Devlet üniversitesi yüksek lisans programlarını tercih edenler ise genellikle yeni mezun ve iş hayatında aktif olmayanlar olduğu görülüyor.

İstanbul’da yüksek lisans yapanların içerisinde vakıf üniversitesi tercih edenlerin tercih sebepleri ise sırayla şu şekilde

  • İstenilen Programın Varlığı
  • Lokasyon
  • Ders Saatlerinin Akşam veya Hafta Sonu Olması
  • Üniversite Ücreti
  • İndirim/Burs İmkanları
  • Akademik Kadro

Bu şartlar üniversite de aranırken sadece çok küçük bir kitle o üniversite yüksek lisans yapanların sayısı veya niteliği hakkında soru soruyor. Bunu ise üniversitenin networke aracılık etmesini gerektiğini söylüyorlar.

Devlet üniversitesi tercihi yapan kişiler ise ağırlıklı olarak devlet üniversitesinin itibarının vakıf üniversitesi itibarından çok daha fazla olduğu için olduğu ifade ediyor. Aslında bakacak olursak yüksek lisans ve doktora yapmadan önce nelere dikkat etmemiz gerektiğini  biliyor ve uyguluyor görünüyoruz. Sadece İstanbul harici şehirlerde yaşayan kişilerin alternatif üniversiteleri olmamasından dolayı var olan imkanları değerlendirmek zorunda kalmış olmaları görünüyor.

İstanbul dışında yaşayan kişilerin ise önünde uzaktan öğretim yüksek lisans programları ise güzel bir alternatif ancak çok sıcak bakmıyorlar.

Keşfetmeye Devam Edin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal Portobet güncel giriş Ertesi Gün Hapı