Hangi Ülkede Yüksek Lisans Yapmalıyım?

Hangi Ülkede Yüksek Lisans Yapmalıyım?

ABONE OL
19 Mart 2024, 22:30:20

Hangi Ülkede Yüksek Lisans Yapmalıyım?

Yüksek lisans yapmaya karar verdiniz, bunu yurt dışında yapmak istediğinize de karar verdiniz ama hangi ülkede olması gerektiği konusunda bir fikriniz yok mu? Biz de elimizden geldiğince size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız…

Maddiyat

Öncelikli kriterlerinizden birisi gitmek istediğiniz ülkenin maddi durumunuza uygun olup olmadığı olmalı. Çünkü gideceğiniz üniversiteye burslu gidiyor olsanız bile gideceğiniz ülkede ve kalacağınız şehirde yaşam koşullarının nasıl olduğu da bütçenizi epey etkileyecektir. Yani hangi ülkede yüksek lisans yapmalıyım diye soruyorsanız ve geçim konusunda bir sıkıntınız olmayacaksa İngiltere, Fransa, Kanada gibi ülkelerde de yüksek lisans yapabilecekseniz en büyük ölçeğiniz okulun ve bölümün kalitesi olabilir. Yani kabul edildiklerinizden en iyisine gidebilirsiniz ancak geçim sıkıntınız olacaksa çok pahalı ülkeleri veya şehirleri baştan elemeniz gerekebilir.

Belki çalışarak geçimizi sağlamayı denemek isteyebilirsiniz. İspanya, İngiltere, Estonya gibi bazı Avrupa ülkeleri öğrencilere sınırsız çalışma izni verirken, Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda gibi çoğu Avrupa ülkesi öğrencilerin haftalık veya yıllık çalışma saatlerine sınırlama getirerek yarı zamanlı çalışma izni verebiliyor. Avusturya ise bu konuya öğrencinin kazandığı para üzerinden bir sınırlama getirmiş. Lisans eğitimi alan öğrenciler aylık en fazla 374 Euro kazanacak şekilde çalışabilirken master öğrencileri için bu 600 Euro. Kanada ve ABD de öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni veriyor. Avustralya da öğrencilere çalışma izni veren ülkelerden birisi ve öğrenciler tarafından çok tercih ediliyor.

Dil

 

Gideceğiniz ülkenin ve okulun dili çok önemli. Mesela İspanya’da İspanyolca bilmeden veya Rusya’da Rusça bilmeden yaşamanız tabii ki imkansız değil ancak İngilizce veya farklı bir dille işi idare etmeniz biraz zor çünkü ikinci dil bilme oranı bu ülkelerde çok yüksek değil. Resmi dili “Hollandaca” olsa da Hollanda’da İngilizce bilerek rahatlıkla yaşayabilirsiniz mesela çünkü yaşayanların İngilizce bilme oranı çok yüksek.

Şöyle ki eğer ikinci bir dil veya üçüncü bir dil öğrenmek istiyor ve bu sebeple yüksek lisansa gidiyorsanız gideceğiniz ülkeye ve okula çok önceden karar verip en azından 1-2 sene dil eğitimine gitmelisiniz. Çünkü akademik dil çok farklı ve gezip görmenin dışında aldığınız eğitimin gerçek anlamda işe yaramasını istiyorsanız okulun diline biraz hakim olmalısınız.

Yüksek lisansınızı hangi ülkede yapacağınıza karar vermeniz için ülke seçme kriterlerinin devamını bir sonraki yazımızda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.


In Which Country Should I Have My Postgraduate ?

You have decided to do a master’s degree, you decide to do it abroad, but do you have any idea what country it should be? We will try to help you as much as we can for that..

Financials

First of all one of your priority criteria should be whether the country you want to go to is suitable for your financial situation. Because even if you are going to a university with a scholarship, living conditions of the city you live in will greatly affect your budget. If you are asking for a master’s degree in which country  should I choose and if you are not going to have a financial problem, you can have a master’s degree in countries like England, France and Canada. So you can go to the best of what you are accepted, but if you have a financial issues, you may have to eliminate very expensive countries or cities.

Maybe you might want to try to  working while you are studying. Some European countries such as Spain, the UK, Estonia give students unlimited work permits, while most European countries, such as Germany, France, Denmark, the Netherlands, allow for part-time work by limiting the weekly or annual working hours of students. Austria, on the other hand, imposes a limit on the money earned by the student. Undergraduate students who work could earn maximum of 374 euros per month while the postgraduate students could earn 600 Euros. Canada and the US also allow students to work part-time. Australia is also one of those countries that allow students to work and is mostly preferred by students.

Language

The language of the country you are going to live and the language of your school is very important. For example, it is not impossible for you to live in Spain without knowing Spanish or in Russia without knowing Russian, but it is a bit difficult to work with English or a different language. Because using the second language is not very high in these countries. For example, you can easily live in the Netherlands knowing English because in that country knowledge rate of the English is very high.

Therefore, if you want to learn a second or third language and if it is the reason for your postgraduation, it would be better for you to first deciding the country and the school
also at least for 1 to 2 years you should have a language education.
Because the academic language is very different. For the next  article, we will continue to discussing country selection criterias with you in the so that you can decide in which country you will have your postgraduate.

Keşfetmeye Devam Edin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal