Yüksek Lisans Yapmak: 4 Geçerli Sebep

Yüksek Lisans Yapmak: 4 Geçerli Sebep

ABONE OL
01 Nisan 2024, 22:30:17

Yüksek Lisans Yapmak: 4 Geçerli Sebep

Yüksek lisans yapmak veya yapmamak konusunda eğer kararsızsanız yazımıza mutlaka göz atın…

Yüksek lisans yapmak için geçerli olacak 4 sebep bu yazımızda sizlerle. Yüksek lisans yapmak konusunda halen karar vermediyseniz ve kararsızsanız o zaman kesinlikle okumalısınız. Aklında yüksek lisans yapmak yokken bile bu yazıyı okuyorsanız o zaman yüksek lisans yapmayı düşüneceksiniz. Neden yüksek lisans yapmalıyım sorusunu soranları da böyle alalım.

1) Ufkunuzu Genişletmek

Ufkunuzu genişletmek çok geniş bir tanım farkındayız  ancak şöyle açıklamaya çalışalım; Akademik bir kariyer düşünmüyorsanız veya yüksek yaptığınız bölümü başka bir kariyer hedefiniz için kullanmayacaksanız  bile okuyacağınız bir yüksek lisans bölümünün sizin hayatınızın her alanına katkısı olacaktır.

Üzerinde çalışacağınız özel bir alan, edineceğiniz bilgiler ve konuya hakimiyetiniz sizin özgüveninizi artıracak ve bu hayatınızın her alanına bir şekilde yansıyacaktır. Ayrıca farklı bakış açılarıyla konuya bakmayı öğrenecek ve akademik bir ortamda akademik dil ile konuşabilme yetiniz artacaktır. Yani ileride iyi bir şirkette pazarlama müdürü olsanız da iletişim sosyolojisi üzerine yaptığınız yüksek öğrenim illa ki hem işinizde hem de özel hayatınızda size farklı bakış açıları sunacaktır.

2) Akademik Kariyer

Eğer akademik bir kariyer düşünüyorsanız yüksek lisans bunun başlangıcıdır. Lisans meslek sahibi olmak isteyenlerin de sadece üniversite okumuş olmak isteyenlerin de yaptığı bir dal iken yüksek lisans size diğerlerinden ayırır. İlk maddede belirttiğimiz gibi illa akademik bir kariyer planı için yüksek lisans yapmanıza gerek yoktur ancak eğer akademik bir kariyer düşünüyorsanız yüksek lisans bunun başlangıcıdır. Daha az kişiyle daha derinlemesine ve daha karmaşık konular üzerine çalışmaya başladığınız ilk basamak olacaktır.

Ayrıca akademide kalmak isteyip istemediğinizi de burada ölçecek ve karar vereceksiniz. Zira eğer yüksek lisans size sıktıysa doktorayı düşünemiyoruz bile…

3) İş Hayatına Önde Başlamak

Akademi düşünüyorsanız yüksek yapmak bu işin başlangıcı dedik, seçtiğiniz bölüm iş hayatında yönelmek istediğiniz hedeften bağımsız da olsa lisansüstü eğitim ufkunuzu genişletecek dedik. Ancak eğer ileride ne yapmak istediğinizi seçtiyseniz ve bu alana yönelmeden önce mesleğiniz ile ilgili bir bölümde yüksek lisans yapmak istiyorsanız yüksek lisans programını bitirdikten sonra kesinlikle mesleğinize 1-0 öncde başlayacaksınız.

Pratik kesinlikle çok önemlidir ve pratik kazanmak da size her zama öne taşır ancak teoride bildiğiniz şeyleri pratik ile desteklerseniz sizi kimse tutamaz. Hem entelektüel anlamda hem de tecrübelerinizle mesleğinize hakim olursunuz.

4) Ne İstediğinizi Fark Etmek

Henüz ne yapmak istediğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Okuduğunuz bölümden emin olmayabilirsiniz veya akademide kalmak bir yandan cazip gelse de iş hayatını da görmek istiyor olabilirsiniz. İşte yüksek öğrenim tüm bunlara karar vermek için harika bir yerdir. Hem akademide kalırsanız neler olacağını görebilirsiniz hem de zamanınızı son derecede dolu değerlendirdiğiniz için iş hayatına kesinlikle geç kalmış değilsinizdir.

Daha Fazlasını Keşfedin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal