Af Yasası Son Durum Nedir? İnfaz Düzenlemesi 2024

Af Yasası Son Durum Nedir? İnfaz Düzenlemesi 2024

ABONE OL
29 Şubat 2024, 13:37:13

Af yasası son seçimlerden bu yana oldukça fazla gündemde yer aldı ve insanlar bunun bir sonuca bağlanmasını bekliyor. Biz de sizler için af yasasında katedilen yolu sizler için özet haline getirdik. Af düzenlemesinde artık sona yaklaşıldı. Yapılacak yasa düzenlemesinde ilk olarak detaylı bir sunum Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. Sonrasında yasadaki son düzenlemeler gerçekleşti ve son aşamaya gelindi. Peki 2020 senesinde af düzenlemesi ne zaman meclise gelecek? Af ne zaman çıkacak? infaz yasası ile ilgili son durumu merak edenler için detaylar yazımızda.

2024 Af Yasası Onaylandı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan af (infaz) yasası ile alakalı bir takım açıklamalar yaptı. Yasa ile ilgili detaylı düzenlemeler yapıldı ve son şekil verildi. af yasası meclis'e sunuldu mu? İkinci yargı paketi için top meclise atıldı. 2020 infaz yasası ne zaman çıkacak soruları sorulmaya başlandı. Yeni çıkacak olan af (infaz) düzenlemesinde 30 maddeyi bulan ikinci yargı paketinde yer alan maddeler ile yeni af düzenlemelerinden birkaçı aşağıda yer almaktadır;

70 Yaş Üzeri Mahkumlar İçin Ev Cezası

70 yaş üzeri mahkumları kapsayan maddede cezasını cezaevi yerine evde çekebilecek. Tabi işlenilen suç ve buna denk verilen ceza da önemli bir rol oynuyor. 2 seneye varan cezaya çarptırılan 70 yaş üzeri mahkumlar için geçerli olacak. Eğer 2 sene üzeri ceza alındıysa yaşa bakılmaksızın ev cezası hakkından faydalanamayacak. Ev cezasından faydalanan kişiler elektronik cihazlar ile takip edilecek. Yaşı 75 veya üzeri olanların ise 4 seneye varan cezaları ev cezasına çevrilebilecek. Ev cezasından faydalanma hakkı 70-74 yaş arası için 2 senelik suç için geçerliyken 75 yaş ve üstü için 4 seneye varan cezaları kapsayacak.

Doğum Yapan Kadın Mahkumlara Ceza Ertelemesi

2020 infaz yasasında bulunan düzenlemelerden biri de doğum yapan kadınlar için geçerli. Verilen ceza süresinin etkili olduğu bu düzenlemede 2 farklı husus mevcuttur. Doğum yapan kadın mahkumlar, doğumdan 1.5 sene geçmeden ceza çekmeyecek. Yani 1.5 senelik bir erteleme söz konusu. Eğer alınan ceza 3 senenin altında ise cezayı evde çekebilecekler. Ceza takibi yine yaşlılarda olduğu gibi elektronik cihazlar aracılığıyla yapılacak.

Gece ve Hafta Sonu Ceza Çekebilme Hakkı

Af yasası düzenlemesiyle alakalı yeni bir sistem oluşturuldu. Oluşturulan bu sisteme göre yaş ve cinsiyete dikkat edilmeksizin ceza alan herkesi kapsamakta. Yeni af düzenlemesi ile beraber ceza alan kişilerin cezalarını gece veya haftasonu çekebilecekleri bir sistem oluşturuldu. Bu sistemden faydalanabilmek için 24 ay veya altında bir ceza alınması gerekmektedir. Bu süreye uyan mahkumların talepleri doğrultusunda sistem işleme alınacak. Misal 5 ay ceza almış birisi talepte bulunduğu takdirde yalnızca haftasonları cezasını çekebilecek. Böylelikle hafta sonu kaç gün ceza çektiyse toplam ceza süresinden düşülecek.

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvurusu ile ilgili bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Af Yasası Kapsam Dışı Suçlar 2020

30 maddelik yeni infaz paketinde düzenleme yapılmayacak suçlar aşağıda yer almaktadır;

  • Kasten adam öldürmek
  • Uyuşturucu maddelerin ticaretini yapmak
  • Cinsel suçlar işlemek
  • Örgüt mensubu olup suç işlemek
  • Her Türlü Terör suçları ve Mükerrer suçlar

Böylelikle Yargıtay düzenlemesinde yaşına göre evde ceza çeken, doğum yaptığı için cezası ertelenmiş olan kadınlar, gece veya hafta sonu ceza çekecek olanların suçluların cezalarında bir takım değişiklikler yapılmış oldu. Yukarıda bahsi geçen suçlar infaz yasasında hiçbir şekilde affın olmayacağı suçlardır. Bu cezalarda indirim yapılmayacaktır.

İnfaz yargı paketinde yeni düzenleme yapılmadan evvel 32 ay veya altında cezaya çarptırılmış kişiler cezaevine girmezken, yeni sistemde bundan böyle 1 ay cezası bulunan kişiler cezaevinde 12 gün yatma mecburiyetindeler.

 

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal