AB, TikTok’un peşinde: Soruşturma başlatıldı!

AB, TikTok’un peşinde: Soruşturma başlatıldı!

ABONE OL
19 Şubat 2024, 17:22:05

AB, TikTok'un Dijital İçerik Denetimi İddialarını Soruşturuyor

AB'nin Atılımı: TikTok'un Denetimi

Avrupa Birliği, dijital platformlar üzerinde reşit olmayan kullanıcıların korunmasını hedefleyen yeni bir yasa kapsamında TikTok hakkında resmi bir soruşturma açacağını duyurdu. Bu adım, Brüksel'in teknoloji devi Elon Musk'ın şirketi X'e yönelik hamlesinden sonra Dijital Hizmetler Yasası'nı (DSA) uygulamaya geçirmesinin ardından gerçekleşen ikinci büyük çevrim içi platform soruşturması olacak.

Endişeler ve Aksiyonlar

Avrupa Komisyonu, özellikle Çinli ByteDance şirketine ait olan video paylaşım uygulamasının gençler üzerindeki olumsuz etkilerini giderme konusundaki yetersizliklerinden endişe duyuyor. TikTok'un uyguladığı algoritma temelli içerik besleme yönteminin, kullanıcıları bazı durumlarda daha tehlikeli içeriklere yönlendirebilecek "tavşan deliği" etkisine yol açtığı belirtiliyor.

Yaş doğrulama araçlarındaki zayıflıklar ve şeffaflık eksiklikleri de AB Komisyonu'nun endişeleri arasında yer alıyor. TikTok'un, DSA'yı ihlal edip etmediğini değerlendirmek amacıyla reklam şeffaflığı ve veri erişimi gibi alanlarda resmi incelemeler başlatıldı.

TikTok'un İzlemeye Alındığı Alanlar

Resmi soruşturma; TikTok'un sistemik riskleri nasıl değerlendirdiği ve azalttığı, reşit olmayanların gizliliğini koruma konusundaki uyumu, güvenilir bir reklam platformu olma çabaları ve şeffaflığı artırma adımlarını odaklanacak alanlar arasında bulunuyor.

AB'nin bu adımla, genç Avrupalıların güvenliğini sağlayarak TikTok'un sunduğu hizmetleri dikkatle incelemeyi ve potansiyel riskleri ortaya çıkarmayı hedeflediği belirtiliyor.

Düzenleyiciler, TikTok'un uygulamalarını yakından takip etmeye devam ederken, atılacak olası yaptırım adımlarının da gündemde olduğu vurgulanıyor. Avrupa Birliği'nin iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton, TikTok'un reşit olmayan kullanıcıları koruma sorumluluğunu tam anlamıyla yerine getirmesi gerektiğini vurgularken, koruyucu önlemlerin alınmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

TikTok'a yönelik soruşturmanın ilerleyen dönemde nasıl sonuçlar doğuracağı ise merakla bekleniyor.

Özel İçerikler Burada: Diğer Yazıları Kaçırmayın

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal