Vakıf Üniversitelerinde Yüksek Lisans

Vakıf Üniversitelerinde Yüksek Lisans

ABONE OL
24 Mart 2024, 10:30:23

Vakıf Üniversitelerinde Yüksek Lisans

Vakıf üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora ücretlerinin yüksek olduğu bundan kaynaklı devlet üniversitelerine ilk olarak bakıldığı bir gerçektir. Fakat büyük şehirlerdeki vakıf üniversitelerinin sayısındaki fazlalık ve sağlamış oldukları indirimler, burslar ve esnekliklerden kaynaklı tercih edilme oranları yüksektir.

Devlet üniversitelerinde istenilen ALES ve dil sınavlarında yeterli puanlarının alınamamasından kaynaklı başvurularını birçok kişi bir sonraki yıla ertelemektedir.

Vakıf üniversitelerinde yüksek lisans gibi eğitimlerin ödeme koşullarındaki esneklikler ve indirim oranları incelendiğinde değerlendirilmesi elverişli durumlar göze çarpmaktadır.

Örneğin iş hayatında eğitimin desteklenmesine yönelik bazı üniversiteler çalıştığınıza dair iş yerinden bir belge getirdiğiniz takdirde %40’a varan indirimler yapmaktadır. Birçok kurum çalışanlarının gelişimini desteklemek adına vakıf üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora gibi lisansüstü programlarda %50’ye varan indirim anlaşmaları yapmaktadırlar.

Bu indirimler ve taksitli ödeme seçenekleri seçim kriterlerinde elverişli bir ortam sağlamaktadır. Ücret ve burs durumları değil ama genel anlamda çalışan kesim için lisansüstü tercihinde belirleyici bir rol oynadığı gözlemlenmektedir.

Sürekli gelişim ve değişim gösteren sektörler incelendiğinde çalışanlarında kendilerini sürekli geliştirmelerinin gerekliliği artık bir zorunluluk halini almıştır. Sektördeki trendlere bakacak olursak yeni mesleklerden dolayı doğan ürünlerinin çalışanlara ve müşterileri aktarımı gün geçtikçe daha fonksiyonel bir hale gelecektir.

Aşağıda son yıllarda popülaritesi daha artacak alanlara bazı örnekler vermiş bulunmaktayız.

  • Uygulanabilir teknolojik ürün ve hizmetler (Bulut (Cloud) Sistemleri, Yapay zeka, robotik sistemler, nano teknoloji, giyilebilir teknoloji gibi),
  • Profesyonel yönetim sistemleri,
  • Yetenek yönetiminin davranışsal temelde takip edilmesi,
  • Sosyal medya üzerinden aday seçimlerinin yapılabilmesi,
  • Hologram ve sanal gerçekliği arttırılmış eğitimler,

Bu gibi birçok farklı disiplini içerisinde barındıran meslekler firmaların yoğun ilgisini çekmektedir.

Bu tarz alanlara girmeden önce kendi bünyelerindeki çalışanların eğitimli olması bu kişilere verilecek görev tanımı ve pozisyonlarını da etkileyebilir. İş hayatını etkileyen birçok alanda akademik bir eğitim alınması ve çalışma yapılması yapılan çalışmaları belirli bir bilimsel çizgide yürütülmesini sağlayacaktır.

Bu tarz görevlere hazırlanmak için alınacak eğitimler vizyoner bir bakış açısına sahip olunduğunun göstergesi olacaktır. Unutulmamalıdır ki kurumlardaki performans sistemlerinde ve kariyer süreçlerinde ilk gözetilen kriterlerden biri eğitim maddesidir. Aynı zamanda sizin önerilerinizin kabul görmesindeki önemli kriterlerden biri alanınızda eğitim sahibi olup işin uzmanı olup olmadığınızdır. Kendinize yapmış olduğunuz eğitim yatırımı geleceğine yapmış olduğunuz bir yatırımdır.

Gizli Hazineleri Keşfedin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal