Devlet Elektrik Para Yardımı Kimlere Yapılacak

Devlet Elektrik Para Yardımı Kimlere Yapılacak

ABONE OL
21 Şubat 2024, 13:29:04

Devlet Elektrik Para Yardımı; Dar gelirli vatandaşların pek çok ekonomik sorunla başa çıkması gerekmektedir. Günlük gıda harcamaları yanında barınma ihtiyacından kaynaklanan çeşitli harcama kalemleri, bu durumda olan vatandaşlar için külfet oluşturur. Aylık olarak tüketilen elektrik masrafı bu harcama kalemlerinin başında gelir. Ödeyemedikleri takdirde çok zor durumda kalacaklarından vatandaşlar ne yapacaklarını bilemez. Artık temel bir ihtiyaç olan elektrikten mahrum kalmak istemezler. Ancak devlet dar gelirli vatandaşlara devlet elektrik parası yardımı yapmaktadır.

Devlet Elektrik Para Yardımı Şartları Nelerdir?

28 Ocak 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yasanın ardından dar gelirli vatandaşlara devlet elektrik parası yardımı yapılması kararlaştırılmıştır. Elektrik Tüketim Desteği adı altından yapılan bu yardımdan yararlanabilmenin şartları aşağıdaki gibidir.

  • Devlet Elektrik parası yardımı talebinde bulunan hanede kronik bir rahatsızlığa bağlı olarak cihaz desteğine ihtiyaç sahibi hasta olmalı
  • Yaşadıkları il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu tarafından dar gelirli olduğuna dair belge sahibi olmalı
  • Hanede cihaz desteğine bağlı kronik rahatsızlığı olan kişi ya da kişi adına evde bakım parası yardımından faydalanmaması gerekir. Bu yardımdan yararlananlar elektrik yardım parası alamazlar.
  • Ayrıca söz konusu rahatsızlığı dair tam teşekküllü bir hastaneden rapor da, aranan şartlar arasındadır.

Devlet Elektrik Yardım Parası Ne Şekilde Alınır?

  • Hastanın bulunduğu evdeki elektrik tüketiminin faturalara yansıyan tutarına, kullandığı cihazın elektrik tüketimi de dikkate alınarak ayda 200 TL verilmektedir.
  • Evde bulundurulması zaruri olan kesintisiz güç kaynağı ihtiyacı varsa bunun için de destek sağlanmaktadır.
  • Hastanın bulunduğu eve ait birikmiş elektrik borcu varsa tek seferlik ödenmesine destek olunmaktadır. Ancak birikmiş elektrik borcu için verilecek destek hastanın cihaz kullanmaya başladığı tarihten sonrasını kapsar. Daha önceki borçlar nedeni ile destek verilmez.
  • Birikmiş olan elektrik faturaları adına verilen destek sadece bir defaya mahsustur.
  • Dar gelirli vatandaşlara ise belirli dönemlerde artış göstermesi yanında güncel olarak aylık 80 TL elektrik yardım desteği verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Kurumundan gıda yardımı alan bir aile ya da kişi, bu yardımdan faydalanabilir.
  • Dar gelirli vatandaşlara yapılan elektrik parası yardımı hanede yaşayan kişi sayısına göre

Tespit edilmektedir.

Keşfetmeye Devam Edin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal